Finančná skupina Arca Capital, ktorá sa snaží zbaviť obrovských dlhov už viac ako štyri roky, prehrala ďalšiu právnu bitku. Tentokrát so svojím tvrdým kritikom Pavlom Krúpom.
Tento kontroverzný podnikateľ síce bol niekedy súčasťou Arcy, ale už roky proti jej súčasným majiteľom bojuje na súdoch. Spory majú ohľadom vzájomných pohľadávok.
Minulý týždeň mestský súd v Bratislave zamietol ozdravný plán Arcy Investments na Slovensku, čo je materská firma skupiny Arca. Súd vyhovel námietkam Krúpovej spoločnosti RYG Investments, ktorá tvrdí, že ozdravný plán nie je reálny.
Podľa neho nespĺňa 50-percentné uspokojenie pohľadávok nezabezpečených veriteľov, čo je podľa slovenského konkurzného zákona podmienka na reštrukturalizáciu dlhov. Pôvodne Arca sľubovala veriteľom vrátiť viac ako 70 percent hodnoty investícií.
Podľa Krúpu rozhodnutie súdu otvára cestu pre vyhlásenie konkurzu. INDEX zisťoval, ako ďaleko je možný konkurz Arcy na Slovensku a čo sa deje s jej matkou v susednom Česku.
V článku sa dočítate:
- či Arce Capital hrozí na Slovensku konkurz,
- prečo jej dcérska firma mešká so splátkami dlhov,
- ako sa vyvíja ozdravný plán Arcy v Česku?
Naťahovanie času môže pokračovať
Konkurzné konanie Arcy môže trvať roky a ani v ňom sa veritelia tak skoro peňazí nedočkajú. Navyše, zadlžená finančná skupina sa môže proti rozhodnutiu mestského súdu odvolať na krajský súd.
Arca dlhuje veriteľom v Česku aj na Slovensku stovky miliónov eur a jej prípadný krach by bol najväčším konkurzom na Slovensku od čias nebankovej spoločnosti BMG Invest.

V rámci konkurzu by sa mohli rozpredať aktíva Arcy Investments pod dohľadom konkurzného správcu. V reštrukturalizácii, v ktorej bola Arca doteraz, sa majetok firmy speňažoval aj so súhlasom doterajšieho manažmentu firmy.
Práve to prekážalo Krúpovi. „Božie mlyny melú na Slovensku pomaly, ale isto. Arca Investments pod vedením Rastislava Veliča zneužívala inštitút reštrukturalizácie, aby si čo najdlhšie zachovala vplyv nad majetkom skupiny Arca, pričom dochádzalo k poškodzovaniu majetkovej podstaty,“ komentoval Krúpa rozhodnutie súdu v tlačovej správe.
Finančník dlhodobo tvrdí, že manažéri Arcy v posledných rokoch vyvádzali majetok z firmy na rôzne dcérske spoločnosti v daňových rajoch či na spriaznených veriteľov. Teraz by sa aspoň časť aktív firmy podľa neho mohla vrátiť späť a použiť na uspokojenie veriteľov.
Arca vyvádzanie majetku zo svojich firiem odmieta a tvrdí, že sa snaží svojich veriteľov uspokojovať, hoci postupne.
Dcéra Arcy meškala so splátkami
Fakt je, že majetok Arcy sa postupne rozpredáva. Z výnosov sa v rámci ozdravného plánu firmy Arca Capital Slovakia (ACS) splácajú jej dlhy, hoci s meškaním.
V januári INDEX zistil, že ACS ku koncu vlaňajška nezaplatila tretiu splátku vo výške do desať miliónov eur. Firma tým porušila ozdravný plán, ktorým sa riadi od roku 2021. Jej veritelia ju na zaplatenie vyzvali v polovici januára.
Arca na doplatenie splátky dostala lehotu 30 dní od doručenia výzvy. Podľa právnika drobných veriteľov Fadiho Fardousa z právnickej kancelárie Fardous Partners ju napokon jeho klientom uhradila v rámci lehoty, ktorá uplynula vo februári.
Ak by tak neurobila, hrozili by jej hromadné exekúcie od stoviek nespokojných veriteľov. Ak by Arca nedokázala uspokojiť veriteľov, mala by na seba podľa zákona vyhlásiť konkurz.
Otázne je aj to, či by prípadný konkurz Arcy Investments, teda materskej firmy ACS, mal vplyv na ozdravenie jej dcéry. Podľa Fardousa by bol minimálny alebo žiadny: „Vplyv by bol len vtedy, ak by za záväzky Arcy Investments ručila niektorá zo spoločnosti holdingu ACS.“
Rozpredáva majetok aj v dražbe
Arca sa spolieha na výťažky z konkurzov niektorých svojich dcérskych firiem. Napríklad vlani predala v dražbe firmy Locus Plus a ACS Dúbravka, ktoré vlastnili pozemky v Bratislave.
Získali ich firmy blízke finančnej skupine J&T, ktorá sa zmocňuje viacerých firiem Arcy aj cez záložné práva na jej majetok.
Predvlani takto Arca stratila v prospech J&T Banky elektrárne na biomasu TeHo v Topoľčanoch a Bardejove, ktoré boli jedny z mála hodnotných firiem v jej portfóliu.

Čo sa deje v Česku
Zamietnutie ozdravného plánu Arcy Investments na Slovensku sa netýka jej reštrukturalizácie v Česku. Tá beží paralelne s tou slovenskou, ale s inými pravidlami.
Zákon o konkurze je v Česku miernejší ako na Slovensku. Dlžník nemusí splniť podmienku vrátenia aspoň polovice hodnoty pohľadávok, aby bol jeho ozdravný plán schválený.
V Česku veritelia plán na oddlženie firmy schválili v januári. Ani tam však nešlo všetko hladko. Najprv ozdravný plán pripravila samotná Arca ešte v roku 2023. Lenže znížila sľubované splatenie pohľadávok z pôvodných 31 na 21 percent, čo sa nepáčilo najmä drobným nezabezpečeným investorom, ktorých sú tisíce.
Viacerí sa dali zastupovať právnickými kanceláriami, ktoré sa špecializujú na vymáhanie pohľadávok. V Česku je aktívny najmä investičný fond IFIS.
Práve tento fond v januári tohto roka presadil na schôdzi veriteľov svoj návrh ozdravného plánu Arcy. Spočíva v tom, že kľúčové aktíva firmy aj zo zahraničia sa presunú do novovytvorenej firmy AI Czech holding, dcérskej spoločnosti Arcy Investments, ktorá bude pod kontrolou veriteľov.
Za nový ozdravný plán hlasovala nadpolovičná väčšina veriteľov, vrátane J&T Banky, ktorá je jediným zaisteným veriteľom. Naopak, proti plánu sa postavil jeden z hlavných akcionárov Arcy Rastislav Velič.
Radšej menej, ale rýchlejšie
V rámci českého insolvenčného konania ozdravný plán predpokladá, že nezaistení veritelia dostanú asi 10 percent hodnoty svojich pohľadávok. Výška dlhov Arcy (v Česku aj na Slovensku sa odhaduje na 23 miliárd českých korún (920 miliónov eur).
„Finálny výsledok bude závisieť od hodnoty aktív v čase ich predaja,“ dodáva pre INDEX Marek Indra, majoritný akcionár fondu IFIS.
Prečo veritelia Arcy zrazu súhlasia s 10-percentným návratom investícií, keď im pred dvoma rokmi nestačilo 21 percent? „Vyhovuje im čo najrýchlejší rozpredaj aktív a to, že sa im nesnažíme predstierať, že budeme majetok zhodnocovať jeho prevádzkou,“ vysvetľuje Indra.
Naráža tak na snahy terajšieho manažmentu Arcy, ktorý plánoval svoje zadlžené firmy udržať pri živote.
Ozdravný plán ešte musí schváliť český súd. Proti jeho rozhodnutiu sa môžu niektorí veritelia odvolať. Realizácia plánu môže trvať od troch do piatich rokov.