Etický hacker Pavol Lupták o sebe otvorene hovorí, že je globálny oportunista. Neznáša dane a miluje kryptomeny, využíva bankové služby v Gruzínsku, mobilného operátora z Paraguaja a globálne zdravotné poistenie.
Trvalý pobyt má v Paname a Paraguaji, čím sa pred niekoľkými rokmi odpojil od Slovenska a Európskej únie. Je majiteľom cyber security firmy Nethemba a ako spíker chodieva na konferencie o IT bezpečnosti.
Ako vraví, baví ho hľadať a využívať najlepšie služby z celého sveta za rozumnú cenu. Od pandémie a vypuknutia vojny na Ukrajine radí Slovákom, ako legálne šetriť na daniach a budovať si plán B v cudzej krajine pre prípad najhoršieho.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- ako sa legálne vyhnúť daniam cez trvalý pobyt v Paraguaji,
- aké obmedzenia musíte zvážiť, ak chcete žiť v tejto krajine,
- ako funguje teória vlajok pri využívaní služieb z celého sveta?
Čo v praxi znamená byť globálnym oportunistom?
Byť flexibilný a globálny. To znamená decentralizovať všetky povinnosti, ktoré mi vyplývajú z toho, že som sa narodil na Slovensku, alebo sa ich úplne zbaviť. Ide o platenie daní či brannú povinnosť.
Už len preto, že máte príjem ako daňový rezident Slovenska, musíte platiť sociálne a zdravotné poistenie. Je to vlastne ďalšia daň a závisí od výšky príjmov. Ja si platím globálne zdravotné poistenie od jednej firmy za 150 eur mesačne. Okrem USA mi platí po celom svete.
To znamená, že ak sa dostanem do nemocnice na Slovensku, zaplatím v hotovosti za všetky úkony, potom lekárske správy a faktúry oskenujem a pošlem mojej globálnej poisťovni, ktorá mi to preplatí.
Ak si viem otvoriť účet v banke alebo kúpiť SIM kartu kdekoľvek na svete, prečo si musím platiť zdravotné poistenie len na Slovensku? Prečo len preto, že mám trvalý pobyt na Slovensku, si musím zvoliť jednu z troch poisťovní?
Je to lokálny protekcionizmus, ktorý si málo ľudí uvedomuje. A je možné z neho vyskočiť. Sú, našťastie, však krajiny ako Paraguaj, Uruguaj alebo Panama, kde ako rezident nemáte vôbec žiadne povinnosti, pokým tam nemáte lokálny príjem.
Ak v krajine nemáte príjmy, neplatíte ani dane
S poradenstvom, ako sa presťahovať do týchto krajín podnikáte. Kto sa vám ozýva?
Máme tisícku klientov, ktorým poskytujeme rady. Záujemcov je toľko, že ich delíme na viacero skupín. Prvou skupinou je „Paraguajčan v zálohe“. Sú to najčastejšie rodiny s deťmi zo Slovenska, z Česka, ale ozývajú sa nám aj ľudia z iných krajín.
Nechcú nič meniť, naďalej žijú na Slovensku, chodia do práce a platia dane a odvody. Paraguaj berú ako plán B pre prípad najhoršieho. My im pomáhame v Paraguaji získať prechodný a neskôr trvalý pobyt, občiansky a vodičský preukaz, aby tam dokázali kedykoľvek pricestovať a dlhodobo žiť.
Hovoria aj o dôvodoch?
Ako vravím, ide skôr o plán B v prípade vyhrotenia vojny alebo ďalšej pandémie. Keď majú vybavené všetky kartičky a doklady v inej krajine, tak pokojnejšie spávajú. Záujem o Paraguaj vzrástol v uplynulých rokoch.
Keď si v Paraguaji vybavím trvalý pobyt a vodičský preukaz, spája sa s nimi nejaká úradná povinnosť?
V Paraguaji, Uruguaji alebo Paname nemá rezident žiadne povinnosti, kým tam nemá lokálny príjem. Všetky tri krajiny uplatňujú teritoriálnu taxáciu, čo znamená, že deklarujete a platíte len lokálne dane z lokálnych príjmov.
A keď ich ako daňový rezident danej krajiny nemáte, žiadne neplatíte a ani nedeklarujete. Jedinou povinnosťou na udržanie trvalého pobytu je navštíviť Paraguaj a Uruguaj raz za tri roky a Panamu raz za dva roky. Paraguaj je teraz najpopulárnejší.
Prečo?
Celý proces je tam najjednoduchší. Každá krajina má trošku odlišné podmienky. Všade potrebujete súdnym prekladateľom do španielčiny preložený apostilizovaný výpis z registra trestov, rodný list, voliteľne sobášny list alebo rozvodový certifikát.
V Paraguaji najprv žiadate o prechodný pobyt a po dvoch rokoch o trvalý pobyt. Môžete doložiť aj vysokoškolský alebo technický diplom. Ak diplom nemáte, tak je potrebné na získanie trvalého pobytu dokázať ekonomickú aktivitu v Paraguaji.
Čo znamená, že sa musíte registrovať na paraguajskom daňovom úrade, kde vám pridelia daňové číslo, s ktorým robíte mesačné deklarácie DPH. Následne môžete požiadať o „cumplimiento tributario“, teda potvrdenie o tom, že máte splnené všetky záväzky voči daňovému úradu a žiadať o trvalý pobyt.
V Uruguaji je to komplikovanejšie?
Áno, pretože musíte zdokladovať, že máte mesačný príjem zo zahraničia aspoň 1500 dolárov, potrebujete do španielčiny preložené potvrdenie o očkovaní na tetanus, a to maximálne desať rokov staré, plus nechať si spraviť lekársku prehliadku v Uruguaji.
V Paname na získanie trvalého pobytu musíte byť zamestnaný v panamskej firme alebo si kúpiť nehnuteľnosť v hodnote aspoň 300-tisíc dolárov.

Odrátate si DPH aj z nákupov do domácnosti
Hlavným dôvodom je zrejme byť daňovým rezidentom v Paraguaji a legálne neplatiť dane. Je to tak?
Samozrejme, ale výhodnú teritoriálnu taxáciu ponúka aj Panama, Kostarika, Bolívia alebo Uruguaj. Paraguaj je zrejme jedinou krajinou, kde na získanie daňovej rezidencie nemusíte žiť v krajine väčšinu roka. Vo všetkých ostatných musíte žiť aspoň šesť mesiacov do roka.