PARÍŽ. Globálna spotreba energie v roku 2024 rástla podstatne rýchlejšie ako v predchádzajúcich rokoch. Dopyt po energii sa celkovo zvýšil o 2,2 percenta, čo bolo takmer dvojnásobne viac ako priemer za predchádzajúce desaťročie.
TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá v pondelok zverejnila novú štúdiu Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA).
Zvýšil sa dopyt po zemnom plyne, rope a uhlí
Vývoj ovplyvnila najmä rastúca spotreba elektrickej energie, zvýšil sa aj dopyt po zemnom plyne, rope a uhlí. Dopyt po zemnom plyne v roku 2024 vzrástol o 115 miliárd metrov kubických alebo o 2,7 percenta. Dopyt po rope sa zvýšil o 0,8 percenta, pričom podiel ropy na globálnej spotrebe energie prvýkrát klesol pod hranicu 30 percent. Globálny dopyt po uhlí sa zvýšil o jedno percento.
Rozvíjajúce sa a rozvojové krajiny sa na zvýšení spotreby energie podieľali viac ako 80 percent, a to aj napriek spomaleniu v Číne, kde spotreba energie vzrástla o približne tri percentá, čo bolo o polovicu mene ako v roku 2023. Spotreba energie v priemyselne rozvinutých krajinách sa po niekoľkých rokoch poklesu zvýšila o takmer jedno percento.
Spotreba elektrickej energie sa v roku 2024 zvýšila o 1100 terawatthodín, teda o 4,3 percenta.
Podľa IEA to bolo spôsobené rekordnými teplotami, ktoré zvýšili dopyt po klimatizácii, ako aj rastúcou spotrebou v priemysle, elektrifikáciou dopravy a rozvojom dátových centier pre umelú inteligenciu. Novoinštalovaný výkon obnoviteľných zdrojov energie celosvetovo dosiahol rekordných približne 700 gigawattov.
Cena elektrickej energie pre Slovensko dosiahla v piatok na pražskej burze PXE úroveň 101,17 eura za megawatthodinu (MWh). Ide tak o mierny rast v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na úrovni 2,6 percenta, pričom cena predošlý piatok 14. marca bola vo výške 98,57 eura/MWh.
Mierne zvýšenie cien energií
Cena elektriny začala stúpať približne v druhej polovici týždňa, pričom najvyššiu hodnotu zaznamenala v piatok. Cena zemného plynu s dodaním v apríli sa v medzitýždňovom porovnaní zvýšila iba mierne, a to o 0,7 percenta.
Zemný plyn s dodaním v budúcom mesiaci sa na holandskej burze TTF predával minulý piatok za 42,605 eura/MWh, pričom predchádzajúci piatok 14. marca dosiahol sumu 42,29 eura/MWh. K najväčšiemu skoku došlo z utorkových 40,755 eura/MWh na stredajších 43,355 eura/MWh, čo bola najvyššia hodnota minulého týždňa.