Roman Antal je v slovenskom biznise pomerne známe meno. Patrí medzi najvplyvnejších ľudí v podtatranskom regióne, no jeho aktivity majú aj celoštátny presah.
Zviditeľnil sa súdnym sporom, v ktorom od štátu žiadal vyše dvesto miliónov eur, ale aj výstavbou kontroverznej vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese.
Z posledných rokoch však zažíva zlé obdobie, ktoré korunoval vyhlásením osobného konkurzu. Ten odhalil aj bizarný spor s bratislavským developerom či známe mená, ktoré podnikateľa podporili pôžičkami.
Antalove dlhy sa pohybujú v astronomických výškach. Aktuálne sa pripravuje dražba jeho luxusného sídla vo Svite. Pre INDEX vysvetlil, čo ho do tejto situácie priviedlo.
V článku sa dočítate:
- Ktoré kauzy boli spojené s Romanom Antalom.
- Prečo sa rozhodol požiadať o osobný konkurz.
- Kto sú jeho najväčší veritelia.
Vo svetle reflektorov
Meno vyštudovaného veterinára Romana Antala sa objavilo vo vyše dvoch desiatkach slovenských firiem. Zväčša podnikali a pôsobili v podtatranskom regióne, kde Antal naplánoval aj projekt, ktorý ho zviditeľnil v celoslovenskom meradle.

V roku 2006 spoločnosti AR City, AR Golf a AR Park, ktoré boli na Antala personálne prepojené, predstavili megalomanský projekt Okko G. E. R. Jeho cieľom bolo vo Veľkom Slavkove na vyše 200 hektároch vybudovať polyfunkčný komplex s apartmánmi, wellnessom, zábavným centrom, kasínom a golfovým ihriskom.
Problém bol, že firmy nevlastnili pozemky, na ktorých mal projekt vyrásť. Pomôcť v tom mal štátny Slovenský pozemkový fond (SPF), ktorý im mal prisľúbiť spoluprácu.
Antalov koncept sa však počas prvej vlády Roberta Fica rozpadol. Na čelo SPF sa postavil Branislav Bríza, ktorého neskôr právoplatne odsúdili za podvody s pôdou. Aj pre jeho prevalené machinácie sa projekt nerealizoval.