Na východe Slovenska sa potichu začal boj o milióny eur. Týka sa majetkov skupiny Bukóza. Tradičný podnik mala zachrániť česká investičná spoločnosť RIQ Investments. Vlani jej pomocnú ruku podala aj štátna Eximbanka, keď skupine požičala 20 miliónov eur.
Ako ukazujú udalosti posledných týždňov, český majiteľ spravil kroky, ktoré mohli znevýhodniť veriteľov. Medzi najviac poškodenými pritom môže a pravdepodobne aj bude práve štát.
Tradičný podnik
Bukózu môžeme zaradiť medzi podniky, ktoré výrazným spôsobom zmenili ekonomické pomery domovského regiónu.
S výstavbou drevokombinátu pri Vranove nad Topľou sa začalo v roku 1948, prvá výroba sa rozbehla o sedem rokov neskôr. Fabrika na celulózu sa v nasledujúcich dekádach stala jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v regióne.

Nezmenilo sa to ani po zmene režimu, keď podnik prešiel ťažkými časmi. Koncom 90. rokov dokonca čelil konkurzu. Paradoxne, fabriku v ňom kúpili majitelia, ktorí ju doň priviedli. Dlhy týmto krokom nezoškrtali, ale tlačili ich pred sebou.
Zlom prišiel v roku 2007, keď sa majiteľom Bukózy stal podnikateľ Ján Ďurian, ktorý sa zviditeľnil hlavne svojou dopravnou spoločnosťou Šped-Trans Levice. Akvizícia mala byť výsledkom toho, že Bukóza mu za jeho služby dlhovala 80 miliónov eur. „Kúpili sme to a najali odborníkov na krízové riadenie. Budeme sa musieť s firmou popasovať,“ hovoril Ďurian v roku 2007 pre týždenník Trend.
Ďurian dokázal podnik v nasledujúcich rokoch držať nad vodou, hoci viackrát mu pomohol štát. Napríklad v roku 2017 počas tretej vlády Roberta Fica (Smer) spoločnosť Bukóza Invest získala nenávratný finančný príspevok 11,7 milióna eur.