„Ťažký deň. Musíme utratiť 1500 kravičiek na juhu,“ povzdychol si cez víkend Patrik Tkáč na sociálnej sieti.
Zakladateľ finančnej skupiny J&T spoluvlastní dve farmy v Medveďove a Ňárade cez firmu Naše farmy, ktoré postihla nákazlivá choroba kráv slintačka a krívačka.
Tá bola oficiálne potvrdená Štátnou veterinárnou a potravinovou správou na konci minulého týždňa na Slovensku. Dostala sa k nám pravdepodobne vzduchom z Maďarska.
Nákaza postihla aj ďalších známych farmárov zo Žitného ostrova. V utorok potvrdili už štvrté ohnisko nákazy v chove dobytka v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Šíriaceho sa ochorenia sa obávajú aj chovatelia prasiat.
V článku sa dočítate:
- Ktorých ďalších známych farmárov postihla nákaza?
- Aké škody odhaduje štát?
- Prečo sa choroby boja aj chovatelia prasiat?
- Ako sa proti slintačke bránia?
Spomalenie očkovaním
Šírenie nákazy sa najúčinnejšie zastaví tak, že sa usmrtia všetky choré zvieratá, čo spôsobí nemalé škody chovateľom. Najmä pri veľkých farmách sa môžu škody vyšplhať do miliónových súm.
Farma Ňárad chová 756 dojníc a ročne vyprodukuje 5,8 milióna litrov mlieka. V Medveďove chovajú holštajnské plemeno hovädzieho dobytka. Ročná produkcia mäsa je 185 ton a počet kráv je 650 kusov.
S usmrcovaním kráv na týchto dvoch farmách sa ešte nezačalo. Zatiaľ sa nakazený dobytok očkoval, aby sa spomalilo šírenie choroby.
„Očkovanie bolo dokončené už včera (23. 3.). Likvidácia zvierat v obidvoch farmách, ktoré patria pod spoločnosť Naše farmy, sa ešte nezačala,“ uviedol Maroš Sýkora, ktorý mediálne zastupuje J&T, pre TASR.
O vyčíslení škôd je podľa neho zatiaľ predčasné hovoriť, zrejme sa však budú rátať v miliónoch eur.
Agrorezort odhaduje škody vo výške okolo 10 miliónov eur za utratené zvieratá a zo strát na mlieku.
„V konečnom dôsledku to budú straty za desiatky miliónov eur, ktoré bude treba vykompenzovať," povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer). Vláda už sľubuje pomoc farmárom od štátu aj z fondov Európskej únie.