WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že uvalí clá vo výške 25 percent na "všetky autá, ktoré neboli vyrobené v USA". Informujú tom zahraničné agentúry.
Trump dodal, že na autá, ktoré sa vyrábajú v USA, sa "nevzťahuje absolútne žiadne clo".
Nové clá boli kodifikované v prezidentskom dekréte, ktorý Trump podpísal v Oválnej pracovni.
Clá vstúpia do platnosti začiatkom apríla
Clá vstúpia do platnosti 2. apríla, povedal Trump.
Podľa tajomníka Bieleho domu Willa Scharfa sa nové clá vzťahujú na "osobné a ľahké nákladné vozidlá vyrobené v zahraničí". Spresnil, že sa pripočítajú k už platným clám.
Scharf tiež uviedol, že nové clá prinesú USA viac ako 100 miliárd dolárov (92,7 miliardy eur) ročne.
Konkrétne detaily týkajúce sa prezidentského dekrétu neboli bezprostredne jasné. Väčšina vozidiel je zostavená z tisícov súčiastok, ktoré môžu pochádzať z desiatok rôznych krajín.

Eskalácia obchodnej vojny
Trumpovo rozhodnutie znamená významnú eskaláciu obchodnej vojny so spojencami Spojených štátov.
"Toto je začiatok Dňa oslobodenia v Amerike," povedal Trump z Oválnej pracovne. "Prinútime krajiny, ktoré v našej krajine podnikajú a berú nám naše bohatstvo, aby zaplatili."
Trump považuje clá za nástroj na zvýšenie príjmov, ktoré by kompenzovalo ním sľubované zníženie daní, a na oživenie dlhodobo upadajúcej priemyselnej výroby v USA. V stredu vyhlásil, že toto opatrenie podporí domáci rast.
Podľa expertov z automobilového priemyslu však zavedenie ciel na dovoz automobilov povedie okrem iného k zvýšeniu cien pre spotrebiteľov a v ich dôsledku k obmedzeniu výroby, píše Reuters.
Akcie automobiliek sa po Trumpovom vyhlásení v poburzovom obchodovaní oslabili. Akcie General Motors padli o viac ako 4 percentá, akcie Stellantisu takmer o 3 percentá a akcie Fordu približne o 1 percento.
Únia bude reagovať
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii uviedla, že Európska únia zareaguje na zavedenie ciel.
Šéfka exekutívy EÚ v oficiálnom vyhlásení uviedla, že ľutuje rozhodnutie Spojených štátov.
„Automobilový priemysel je hnacou silou inovácií, konkurencieschopnosti a vysokokvalitných pracovných miest prostredníctvom hlboko integrovaných dodávateľských reťazcov na oboch stranách Atlantiku,“ vysvetlila von der Leyenová.
Zopakovala, že clá sú vlastne dane a tie sú zlé pre podniky a ešte horšie pre spotrebiteľov, tak v Spojených štátoch, ako aj v Európskej únii.
„Posúdime teraz toto oznámenie, spolu s ďalšími opatreniami, ktoré Spojené štáty plánujú prijať v najbližších dňoch. EÚ bude aj naďalej hľadať riešenia na základe rokovaní a zároveň bude chrániť svoje hospodárske záujmy,“ odkázala šéfka eurokomisie.
V závere svojho vyhlásenia spresnila, že EÚ ako významná obchodná veľmoc a silné spoločenstvo 27 členských štátov bude spoločne chrániť svojich pracovníkov, podniky a spotrebiteľov, a to v celej Európskej únii.