Pre slintačku a krívačku zasadal krízový štáb. Autor: TASR
BRATISLAVA. Postihnuté vírusom slintačky a krívačky sú stále štyri chovy a žiadne iné ohniská zatiaľ aktuálne nemáme potvrdené. Po zasadnutí Ústredného krízového štábu to potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Všetky sanačné a likvidačné práce v obci Baka už boli ukončené a tieto práce sa vo štvrtok začali v obci Lúč na Ostrove, v časti Malý Lúč.
„V rámci aktuálnej situácie zatiaľ krízový štáb neprijal žiadne nové opatrenia v súvislosti s nákazou. Verím, že situácia vydrží aj vzhľadom na inkubačnú dobu,“ informoval Šutaj Eštok.
Doplnil, že pre nákazu sú v stálom kontakte s partnermi V4 a Rakúskom, aby vedeli rýchlo reagovať pre prípad obmedzenia na hraniciach. S Rakúskom zatiaľ obmedzenia nie sú.

Becíkovej žiadosti zatiaľ nevyhoveli
Kristína Vavríkova, štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva po zasadnutí krízového štábu informovala, akým spôsobom prebehne odškodnenie chovateľov postihnutých nákazou.
Spresnila, že vo štvrtok v podvečerných hodinách pôjdu zamestnanci ministerstva do obce Baka, kde sa stretnú s chovateľmi, ktorým boli zvieratá utratené, a pomôžu im s vyplnením žiadostí ohľadom vyplatenia dotácií.
Branislav Becík, poslanec Hlasu a župan Nitrianskeho kraja, poďakoval všetkým zložkám a ocenil ich prácu.
„Ako poľnohospodár som požiadal o prehodnotenie situácie na usmrcovanie zdravých chovov v ohniskách nákazy (trojkilometrovom pásme, pozn. red.), nakoľko ide o nelogický krok, ktorý neprikazuje ani nariadenie EÚ. Uvedomujem si situáciu, ale nesmieme si likvidovať zdravé chovy," vysvetlil Becík.
„Požiadal som ministra Richarda Takáča aj riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy a navrhol som im, aby sme išli do absolútnej karantény a vyhli sa usmrcovaniu zdravých chovov. Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy pripustil, že by to mohlo byť opatrenie. Verím, že zvíťazí zdravý sedliacky rozum,“ dodal s tým, že rozhodnutie podľa ministra Takáča závisí od hlavného veterinára a odborníkov.
Šutaj Eštok k požiadavke, ktorá zaznela od poslanca Becíka, vyjadril pochopenie, avšak musia zvážiť ešte veľa otázok ohľadom zodpovednosti za prípadné rozšírenie nákazy. Ohrozené môžu byť ďalšie veľké chovy a to nielen hovädzieho dobytka, ale aj ošípaných.
„Rozumieme požiadavkám chovateľov, ale Ústredný krízový štáb musí prijímať aj tieto tvrdé opatrenia a nezabúdať na inkubačnú dobu nákazy. Momentálne sme v dni číslo dva,“ povedal Šutaj Eštok.

Stále sme iba na začiatku
Za predstaviteľov veterinárov Roman Matejčík pripomenul, že stále sa nachádzame iba na začiatku cesty zvládnutia slintačky a krívačky.
„Táto nákaza je nebezpečná tým, ako sa šíri, a ona sa šíri všetkým. Aby sme tomu zabránili, zaviedli sme striktné a tvrdé pravidlá," povedal Matejčík.
"Opatrenia boli prijaté aj na základe dlhoročných skúseností z krajín, ktoré majú skúsenosti s týmto ochorením. Apelujem na všetkých, aby dodržiavali prijaté opatrenia. Jedná sa hlavne o uzatvorenie chovu, dezinfekcie a kontroly stavu zvierat," vyzval.
"Ak máte podozrenie, neváhajte nás kontaktovať. Dnes máme vakcínu na núdzovú vakcináciu zvierat, ktorú používame v ohniskách, aby sme ochránili zvieratá. Je to opatrenie, ktoré znižuje intenzitu vírusu,“ uzavrel Matejčík.