BRATISLAVA. V poslednom štvrťroku 2024 zaznamenal objem podnikových úverov na Slovensku medziročný pokles.
Veľkosť podnikového portfólia bola k decembru o 1,8 percentuálneho bodu nižšia ako na konci predchádzajúceho roka. Kumulatívne prírastky úverov za štvrtý štvrťrok boli negatívne.
V januári však nastalo skokové zrýchlenie úverovej dynamiky, čo bolo podľa analytikov Národnej banky Slovenska spôsobené výrazným čerpaním úverov vybraných veľkých podnikov.
Bez tohto vplyvu by však úverová dynamika zostala nevýrazná aj na začiatku roka 2025. Slovensko naďalej zaostáva v úverovej dynamike podnikov za ostatnými krajinami EÚ.
Dopyt po podnikových úveroch je oslabený, čo je podľa analytikov spôsobené zložitou ekonomickou situáciou a prehlbujúcou sa neistotou ohľadom ďalšieho vývoja.
Banky v štvrtom štvrťroku 2024 zaznamenali výrazné oslabenie záujmu podnikov o čerpanie úverov, pričom klesal záujem o prevádzkové aj investičné úvery. Oslabenie dopytu na Slovensku bolo najvýraznejšie v eurozóne.
Rôznorodý vývoj úverovej dynamiky je viditeľný naprieč podnikovým sektorom. Stabilný rast objemu úverov bol zaznamenaný v kategórii mikropodnikov, zatiaľ čo v prípade malých a stredných podnikov sa úverová dynamika v poslednom štvrťroku 2024 utlmovala, s miernym zlepšením v januári 2025.
Objem úverov stagnoval v prípade veľkých podnikov. V sektore komerčných nehnuteľností pretrváva utlmená úverová dynamika. Z pohľadu ekonomických odvetví rástli hlavne služby a dodávka energií, zatiaľ čo priemysel, veľkoobchod a stavebníctvo zaznamenali negatívny vývoj.
Podniky odrádza od výraznejšieho čerpania úverov aj samotná cena financovania. Výšku úrokových sadzieb označujú tak podniky ako aj banky za limitujúci faktor dopytu po úveroch.
Priemerná úroková sadzba na nových úveroch dosiahla k januáru 5,3 percenta, čo je pokles o takmer jeden percentuálny bod od svojho vrcholu v apríli 2024.
Slovensko patrí podľa analytikov centrálnej banky medzi krajiny eurozóny s drahším financovaním, čo obmedzuje podniky v čerpaní úverov.