Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k ekonomickej kríze s nedozernými následkami a Slovensko je na ňu vinou štvornásobného premiéra Roberta Fica (Smer) nepripravené.
„Aby mohla krajina v neustále sa meniacom svete uspieť, musí sa modernizovať a meniť. Fico mal na reformy viac ako trinásť rokov, ale kašľal na ne,“ hovorí v titulkovom rozhovore aprílového INDEXU ekonóm Ivan Mikloš.
Ficova politika podľa neho škodí Slovensku. Nejde len o jeho príklon k Rusku, ale aj o novelu Trestného zákona či konsolidáciu verejných financií. „Ak sa tu zhoršuje podnikateľské prostredie, zvyšujú dane a odvody a krajina sa prepadá v rebríčku korupcie, investori to vnímajú,“ varuje.
Ficova vláda sa podľa neho nepripravila ani na minulé ekonomické problémy. Svedčia o tom rebríčky postkomunistických krajín, ktoré mapujú hlavné ekonomické ukazovatele, ako rast HDP, priemerná mzda, inovačná výkonnosť, kvalita vzdelania, podnikateľské prostredie, daňové a odvodové zaťaženie, korupcia či konkurencieschopnosť.
„Ešte pred trinástimi rokmi sme boli medzi týmito štátmi na špici, pred nami boli len Česko a Slovinsko. Dnes nás už predbehli všetky pobaltské krajiny, Maďarsko, Poľsko, ale v mnohých ukazovateľoch aj Rumunsko,“ upozorňuje Mikloš.
Ak INDEX radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne. Vopred ďakujeme za priazeň.
V rozhovore s Miklošom sa tiež dočítate, či sa podľa neho naplnia Trumpove očakávania z nových ciel, prečo môže byť ďalšia kríza dlhodobá a čo bude pre Slovensko znamenať pokračovanie deglobalizácie medzinárodného obchodu.
O veľkom dosahu Trumpových ciel na Európu, a teda aj Slovensko, ste v poslednom období určite čítali veľa. Viete však, odkiaľ sa berie Trumpove presvedčenie, že sú dobrým nápadom, hoci 99 zo sto ekonómov vraví, že obchodné vojny, ktoré vyvolajú, neprospejú nikomu?
Odpoveď je, ako píšeme v novom INDEXE, že Trump chce zopakovať scenár z 80. rokov. Vtedajšiemu prezidentovi Ronaldovi Reaganovi sa naozaj podarilo zatlačiť na japonské dovozy automobilov a elektroniky, ktoré drvili piliere americkej ekonomiky.
Odvtedy sa však radikálne zmenili okolnosti, keďže pred 40 rokmi sa globalizácia ešte len rozbiehala. V INDEXE okrem toho opisujeme aj viacero historických príkladov, keď sa americká colná politika v konečnom dôsledku otočila proti americkej ekonomike.
Trumpova obchodná politika sa už podpísala pod výpredaje na amerických akciových dlhoch. Zatiaľ nejde o tragédiu, no pre dlhodobého investora to môže byť príležitosť, ako sa výhodne dostať ku kvalitným akciám. Na tipy z pohľadu stratégie „buy the dip“ sme sa pýtali expertov na investovanie a financie.
V novom INDEXE tradične nájdete aj ďalšiu časť seriálu Magnáti. Opisujeme v nej príbeh Maroša Škorca a jeho finančnej skupiny Skyside. Chcel sa stať veľkou rybou slovenského biznisu a chvíľu to vyzeralo tak, že sa mu to aj podarí.
Bol to však len klam. Tak ako Skyside a Maroš Škorec vysoko vyleteli, tak rýchlo aj padli. A nejde len o dlhy, ktoré za sebou zanechala samotná spoločnosť. Škorcov krach môžeme zaradiť medzi najväčšie osobné bankroty na Slovensku.

V aprílovom INDEXE sa venujeme aj transakčnej dani, ktorá vstúpila do platnosti 1. apríla. Jej zavedenie sprevádzalo množstvo nejasností, ktoré skomplikovali život firmám a podnikateľom.
Vzťahuje sa napríklad na prenajímateľov nehnuteľností? Dotkne sa aj prevodov medzi jednoosobovou eseročkou a jej majiteľom? Môžete nesprávne strhnutú daň môžeme reklamovať?
O transakčnej dani sme sa zhovárali s daňovým konzultantom Petrom Furmaníkom. Zatiaľ prezradíme, že by ju podľa neho mali viac pocítiť podnikatelia, ktorí robia veľa malých platieb.
O niečo netradičnejšie daňové (a iné) tipy nájdete aj v rozhovore s Pavlom Luptákom, ktorý sám seba označuje za digitálneho nomáda. Neznáša dane a miluje kryptomeny, využíva bankové služby v Gruzínsku, mobilného operátora z Paraguaja a globálne zdravotné poistenie.
Trvalý pobyt má v Paname a Paraguaji, čím sa pred niekoľkými rokmi odpojil od Slovenska. Od pandémie a vypuknutia vojny na Ukrajine radí Slovákom, ako legálne šetriť na daniach a budovať si plán B v cudzej krajine pre prípad najhoršieho.
V našom rozhovore sa napríklad dočítate, že v Paraguaji si DPH odrátate aj z nákupu do domácnosti.
Z ďalších tém v aprílovom INDEXE vyberáme:
- Bývanie v Rakúsku: Koľko stoja nehnuteľnosti a aké sú poplatky
- Sto rokov nevydržia: Zanedbávame údržbu, hovorí projektant dunajských mostov Ladislav Nagy
- Investovali tisíce, zarobili 37 eur: Kubánsky projekt finančnej skupiny Proxenta zaostáva za sľubmi
- Spálili aj penzie zamestnancov: Enron chválili za inovácie, až kým sa neprišlo na jeho podvody
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne. Vopred ďakujeme za priazeň.