BRATISLAVA. Z dôvodu starnutia populácie možno v najbližších rokoch očakávať prudký rast výdavkov na zdravotníctvo. Citeľne sa tiež zvýšia nároky na veľkosť personálnych kapacít. S lekármi by problém byť nemal, no ubúdať budú sestry.
Vyplýva to z prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá upozornila, že nedostatok sestier bude mať za následok aj zníženie efektivity práce lekárov. Informovala o tom Lenka Zacharová z komunikačného oddelenia Kancelárie rady.
Pribudne lekárov, ale aj seniorov
Rada uviedla, že počet lekárov na Slovensku v posledných rokoch stúpol a budú ďalej pribúdať.

„V prípade, ak nedôjde k opätovnému poklesu vzdelávania slovenských medikov na predchádzajúce minimá a opätovnému poklesu retencie, mohol by rast počtu lekárov stíhať potrebe starnúcej populácie - s výnimkou najbližšej dekády. Počas nej sa totiž prejaví odchod silných starších ročníkov lekárov do dôchodku a zároveň na zdravotníctvo doľahne efekt zníženého počtu vzdelávania slovenských medikov v rokoch 2013 až 2023,“ vysvetlila rada.
Veľa sestier pred dôchodkom
Výrazne horšie vyzerá predikcia vývoja počtu sestier.
„Ešte v najbližších rokoch budeme vidieť mierny nárast ich počtu. Následne však začnú odchádzať silné staršie ročníky, ktoré nie sú kompenzované dostatočným príchodom mladších kohort. Spomedzi absolventov zdravotníckych škôl ani nie dve tretiny nastúpia a zostávajú pôsobiť v zdravotníctve,“ ozrejmila RRZ.
Podotkla, že dopyt po sestrách bude navyše výraznejšie prichádzať aj z oblasti dlhodobej starostlivosti.
V scenári nezmenených politík sa tak podľa prognózy už okolo roku 2030 začnú roztvárať nožnice vo vývoji počtu lekárov a sestier a bude sa znižovať pomer sestier voči lekárom. To bude podľa rady oslabovať kapacitu zdravotníctva.

„Po roku 2035 začne dochádzať aj k reálnemu znižovaniu ich počtu. Tento pokles bude taký výrazný, že ani zásadnejšie zvýšenie retencie sestier ho nebude schopné kompenzovať,“ dodala.
Ukrajinskí zdravotníci išli ďalej
Riešením prognózovanej situácie by mohli byť podľa rady opatrenia zlepšujúce personálne kapacity.
„Ale je nepravdepodobné, že sa len touto cestou podarí daný deficit odstrániť. V posledných rokoch sa tiež ukázalo, že Slovensko nedokázalo flexibilne zareagovať, aby do zdravotníctva začlenilo zdravotníkov z Ukrajiny, zvlášť sestry, na rozdiel napríklad od Českej republiky,“ poznamenala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Súčasťou zvládnutia procesu starnutia populácie a personálneho zabezpečenia zdravotníctva by preto podľa nej mali byť aj ďalšie reformy v zdravotníctve.