PEKING. Čínsky telekomunikačný gigant Huawei oznámil za minulý rok pokles zisku. Pripísal to výdavkom na výskum a vývoj i neistej ekonomickej situácii vo svete a nízkej spotreba na domácom trhu.
Čistý zisk spoločnosti Huawei sa v roku 2024 znížil o 28 % na 62,57 miliardy jüanov (7,98 miliardy eur) z 86,95 miliardy CNY v predchádzajúcom roku.
Tržby medziročne vzrástli o 22 % percent na 862,1 miliardy CNY a boli najvyššie od roku 2020. Výdavky na výskum a vývoj dosiahli 179,7 miliardy CNY, pričom Huawei uviedol, že predstavujú viac ako pätinu jeho príjmov.
Napriek pokračujúcim sankciám USA, ktoré bránia spoločnosti Huawei v prístupe k vyspelým americkým technológiám, preukázala veľkú odolnosť. Rast tržieb v minulom roku bol poháňaný predovšetkým oživením divízie smartfónov a vôbec prvým ziskom automobilovej divízie.
Tržby divízie smartfónov a iných zariadení v minulom roku stúpli o 38,3 %. Predaje súvisiace s automobilovými službami vzrástli viac ako štvornásobne.
Výnosy z cloud computingu spoločnosti Huawei sa zvýšili o 8,5 % a digitálna jednotka zaznamenala nárast tržieb o 24,4 %.
Huawei a ďalšie čínske technologické spoločnosti v reakcii na rastúce napätie v obchode s USA tvrdo pracujú na tom, aby nahradili čoraz obmedzenejší prístup k americkým a iným zahraničným vyspelým technológiám.
Huawei minulý rok predstavil svoj prvý smartfón vybavený plne domácim operačným systémom.
USA s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť zakázali americkým spoločnostiam obchodovať s firmou Huawei, v dôsledku čoho nemá prístup k pokročilým počítačovým čipom a softvéru. Huawei nemôže tiež predávať svoje telekomunikačné zariadenia zákazníkom v USA.
Okrem toho USA tiež tlačili aj na svojich európskych spojencov vrátane Británie a Švédska, aby zakázali alebo obmedzili zariadenia Huawei vo svojich sieťach novej generácie 5G pre obavy, že by ich Peking mohol použiť na kybernetické sledovanie alebo sabotovanie kritickej komunikačnej infraštruktúry. Japonsko, Austrália, Nový Zéland a Kanada podnikli podobné kroky.