BRATISLAVA. Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že schválila predbežné posúdenie 20 z 21 míľnikov a cieľov súvisiacich s piatou žiadosťou Slovenska o platbu vo výške 516,8 milióna eur vo forme grantov (bez predbežného financovania) v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ktorý je ústredným prvkom ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU).
Exekutíva EÚ pripomenula, že žiadosť o platbu sa vzťahuje na plnenie dôležitých krokov pri realizácii 14 reforiem a piatich investícií, ktoré prinesú pozitívnu zmenu pre občanov a podniky na Slovensku v oblasti vzdelávania, zelenej transformácie, verejného zdravia, sociálnej a zdravotnej starostlivosti, výskumu a inovácií, boja proti korupcii a digitalizácie.
Navrhla pozastaviť časť platby
Hlavné opatrenia v žiadosti Slovenska o piatu platbu zahŕňajú napríklad ukončenie výroby elektriny z uhlia v elektrárni Nováky na hornej Nitre či novú reformu učebných osnov, keď sa podarilo vyškoliť vyše 49-tisíc učiteľov s cieľom pomáhať pri rozvíjaní nového obsahu výučby, inkluzívneho vzdelávania a zlepšenia ich digitálnych zručností.
Komisia zistila, že v tejto fáze nebol úplne splnený iba jeden míľnik. Ide o investíciu na prispôsobenie regiónov zmene klímy, ktorá sa týkala majetkového vyrovnania súkromných vlastníkov pôdy v chránených oblastiach, najmä v národných parkoch.
Cieľom bolo zachovať prírodu a biodiverzitu. EK navrhla pozastaviť časť platby, čo je v súlade s ustanoveniami plánu odolnosti.
Podľa EK sa týmto postupom členským štátom poskytuje dodatočný čas na splnenie zostávajúcich míľnikov, pričom dostávajú čiastočnú platbu spojenú s míľnikmi, ktoré boli uspokojivo splnené.
Exekutíva EÚ zároveň oznámila Slovensku dôvody, prečo sa domnieva, že cieľ, týkajúci sa majetkového vyrovnania so súkromnými vlastníkmi pozemkov, nebol uspokojivo splnený. Slovensko má mesiac, aby eurokomisii predložilo svoje pripomienky.
Komisia zaslala svoje kladné predbežné posúdenie míľnikov a cieľov, ktoré považuje za uspokojivo splnené, svojmu Hospodárskemu a finančnému výboru, ktorý má štyri týždne na vydanie stanoviska. Na základe stanoviska tohto výboru a po posúdení pripomienok predložených Slovenskom EK prijme rozhodnutie o platbe, po ktorom finančná transakcia môže prebehnúť.
Ak EK na základe pripomienok Slovenska potvrdí svoje posúdenie, že predmetný míľnik nebol uspokojivo splnený, pozastaví túto časť platby na základe metodiky, ktorá sa uplatňuje na všetky členské štáty.
Od tohto momentu bude mať Slovensko šesťmesačnú lehotu na splnenie zostávajúceho míľnika. Na konci tohto obdobia eurokomisia posúdi, či bol cieľ uspokojivo splnený. Ak áno, pozastavenie časti platby zruší a vyplatí pozastavenú sumu.
Komisia pripomenula, že plán obnovy a odolnosti Slovenska financovaný grantmi vo výške 6,4 miliardy eur zahŕňa širokú škálu investičných a reformných opatrení.
Výkup pozemkov v národných parkoch
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.
Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
Vláda podľa Tarabu pokračuje v doručovaní pomoci ľuďom aj napriek projektom predošlého vládneho kabinetu, ktoré zahrnuli do plánu obnovy. Jedným z nich je výkup pozemkov od súkromných vlastníkov v národných parkoch.
„Tento míľnik nastavený predošlými vládami bol od svojho začiatku neekonomický a nezmyselný. Výkup pozemkov bol od samého začiatku nerealizovateľný za ceny, ktoré stanovili predchodcovia. Som rád, že peniaze budú presunuté v rámci revízie plánu obnovy na iné zmysluplné projekty,“ poznamenal šéf envirorezortu.
Taraba zároveň ocenil prácu Kmeca a jeho odborného tímu pri príprave revízie plánu obnovy, ako aj otvorenú a odbornú komunikáciu s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).