BRATISLAVA. Projekt Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pod názvom Práca namiesto dávok je nesystémovým riešením.
Štát bude stáť desiatky miliónov eur a neprinesie žiadne pracovné miesta. V stredu to na tlačovej besede povedal opozičný poslanec zo strany SaS Vladimír Ledecký, pričom vyzval ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša z Hlasu, aby tento návrh stiahol.
„Zistilo sa, že práca nebude, ale výdavky štátu sa dvihnú o niekoľko desiatok miliónov eur. A to pre to, lebo sa navyšuje aktivačný príspevok, ale hlavne navyšuje sa počet pracovníkov, lebo minister Erik Tomáš má predstavu, že všetkých nezamestnaných naženie na aktivačné práce,“ uviedol Ledecký s tým, že v minulom roku stáli príspevky na aktivizáciu ľudí 12 miliónov eur a keď sa k tomu pripočítajú aj osoby, ktoré to celé manažovali a výdavky spojené s náradím, tak je to až dvojnásobok tejto sumy.
Pripomenul, že bývalý minister práce Milan Krajniak aktivačné práce obmedzil a ľudia sa tak nemohli sústavne aktivizovať bez evidentného dôsledku, pričom súčasný šéf rezortu práce Tomáš chce „naháňať“ ľudí na tieto práce, lebo má na to zdroje z EÚ.
Ledecký upozornil, že v skutočnosti sa nevie, koľko ľudí stratí dávku a aký rozpočet na tento projekt pôjde, pričom dôležitým faktorom je aj nesúlad v pracovných miestach v regiónoch, kde nie sú ľudia, aby tam mohli pracovať.
„Minister práce šíri nepravdivý obraz, že všetci ľudia, ktorí sú na sociálnych dávkach, nechcú pracovať, 60 percent týchto ľudí sa aktívne zaujíma o prácu a aktívne prácu hľadá. Najväčší problém tých zvyšných 40 percent je ten, že robia na rôznych brigádnických prácach, v šedej ekonomike a tak ďalej,“ uzavrel Ledecký.
Návrh zákona o službách zamestnanosti pod názvom Práca namiesto dávok má za cieľ, aby každý človek, ktorý môže pracovať, si našiel zamestnanie.
V prípade, že odmietne vhodnú pracovnú ponuku, mu bude krátený alebo odobraný príspevok v hmotnej núdzi. Týkať sa to však nebude ľudí, ktorí nemôžu pracovať, či už zo zdravotného alebo sociálneho hľadiska.