BRATISLAVA. Trend klesajúcej rozlohy nových bytov je na Slovensku stále zreteľnejší. Kým kedysi bola priemerná výmera bytu 70 -80 metrov štvorcových, dnes sa stále viac ľudí uspokojuje s polovičnou rozlohou.
Malé, jedno- a dvojizbové byty sa predávajú najrýchlejšie v novostavbách a developeri ich ponúkajú ako prvé.
Nielen cena, aj investičná stratégia
Odborníčka na reality a majiteľka realitnej kancelárie Karin & Partners Karin Zápalová vysvetľuje, že dôvodom zmenšovania rozlohy nových bytov nie je iba vysoká cena nehnuteľností a nedostupné hypotéky. Podľa nej ide aj o premyslenú investičnú stratégiu, v ktorej zohrávajú rolu najmä malí investori.
„Záujem o malé byty vo veľkých mestách je realitou už dlhodobo a súvisí najmä s vysokým dopytom po prenájmoch. Mnoho ľudí tieto byty kupuje ako investíciu," vysvetľuje.
Kým donedávna sa záujemci uspokojili s malými bytmi iba v Bratislave, v súčasnosti tento trend naberá celoslovenské rozmery. „Tento trend je vo väčšine slovenských miest, pretože menšia výmera znamená nižšiu cenu a preto je bývanie dostupnejšie," priblížila Zápalová.
Ako dodala, veľký záujem a následne aj extrémne rýchly predaj malých bytov evidujú realitné kancelárie vo všetkých krajských a okresných mestách. Dôvodom je najmä dostupnosť.
Developeri sa pritom tomuto trendu veľmi rýchlo prispôsobili. „Naša skúsenosť je jednoznačná - v projektoch sa vždy ako prvé predajú malé jedno- a dvojizbové byty," dodáva realitná odborníčka.
Pribúdajú projekty s malometrážnymi bytmi
Hoci takéto byty majú často vyššiu cenu za meter štvorcový ako väčšie nehnuteľnosti, predávajú sa najrýchlejšie. Aj preto je na trhu čoraz viac projektov s malometrážnymi bytmi. Mladí síce spočiatku malé byty nehľadajú, nakoniec sú však nútení urobiť kompromis.
Mnohí kupujúci podľa Zápalovej nakoniec akceptujú byty bez balkóna, s menej výhodnou dispozíciou alebo s menšou úžitkovou plochou. "V starších bytoch sú prechodné izby alebo absencia šatníka bežnou realitou," doplnila.
Otázkou je komfort takéhoto bývania, a to najmä z dlhodobého hľadiska. Psychológovia varujú, že život v stiesnených podmienkach môže znižovať jeho kvalitu.
Kým u nás sú zatiaľ najmenšími bytmi garsónky a jednoizbové byty s rozlohou približne 30 - 40 metrov štvorcových, v mestách ako Tokio, Hongkong či Amsterdam sú bežné byty pod 25 metrov štvorcových.
V niektorých prípadoch ide o takzvané kapsulové bývanie - extrémne malé jednotky s minimálnou výbavou. Je otázkou času, či sa podobný trend rozšíri aj na Slovensku.
Vzhľadom na súčasnú situáciu na realitnom trhu je však pravdepodobné, že dopyt po malých bytoch bude pretrvávať.