Hovädzie či bravčové môže pred Veľkou nocou zdražieť. Súvisí to s dianím na medzinárodných trhoch, ktoré reagujú na slintačku a krívačku.
Rozšírila sa z Maďarska na Slovensko a dôsledkom je zatiaľ strata takmer sedemtisíc kusov kráv a teliat, ktoré sa musia utratiť.
Mäsokombináty na Slovensku sú v strehu. „Pristúpili sme k prísnym opatreniam v rámci zabezpečenia suroviny a nakupujeme striktne z nepostihnutých oblastí, pričom ku každej dodávke suroviny požadujeme potvrdenie pôvodu zvierat, z ktorých mäso spracúvame,“ tvrdí generálny riaditeľ mäsokombinátu Tauris Richard Duda.
Hovorí, že na trhu zatiaľ nepociťujú nedostatok mäsa, pretože si ho vedia zabezpečiť aj od zahraničných dodávateľov.
Výpadok zo slovenských fariem, ak sa situácia nevymkne spod kontroly, by tak nemal byť zásadný problém. Lenže pri cene mäsa na pultoch je to už iná vec.

Cena je vyššia
Slintačka a krívačka na trh s mäsom prináša nervozitu, hoci slovenský trh je veľmi malý. Obchod s bravčovým mäsom v EÚ je však previazaný dodávateľsko-odberateľskými väzbami.
Cena sa tvorí na nemeckej burze bravčových polovíc VEZG, ktorá ich na týždennej báze aktualizuje. Tie odrážajú celkovú situáciu v dopyte po mäse na trhoch EÚ, alebo aj na exportných trhoch a do tvorby ceny vstupuje aj riziko zavlečenia slintačky a krívačky aj mimo Slovenska.
Burza po zhoršení situácie u nás okamžite reagovala prudkým rastom ceny. Pri bravčovom mäse došlo k zvýšeniu jeho ceny o takmer desať percent oproti predošlému týždňu na 1,85 eura za kilogram.
To má vplyv aj na ceny jatočných ošípaných u nás. „Slovenské ceny jatočných ošípaných môžu v tomto týždni vzrásť o štyri až šesť centov na kilogram jatočnej hmotnosti do pásma 1,88 až 2,09 eura,“ tvrdí analytik magazínu Agrobiznis David Karkulín.
Pri hovädzine nie je efekt slintačky a krívačky na burze až taký viditeľný, ale cena hovädziny od minulého roka pozvoľne rastie.
„Pri hovädzine je trend zdražovania ešte viditeľnejší a to medziročne až na úrovni 30 percent a viac,“ tvrdí Duda.
Momentálne sa ceny jatočných kráv (trieda O3) hýbu na úrovni 5,40 eura za kilogram, pričom napríklad v septembri minulého roka ich cena bola 4,20 eur za kilogram. Jatočné býky (R3) sa držia na úrovni 6,15 eura za kilogram jatočnej hmotnosti, na jeseň minulého roka bola ich cena 4,80 eura.
Mäso v predstihu
Šéf Taurisu Richard Duda tvrdí, že výskyt slintačky a krívačky viedol ku zákazu premiestňovania zvierat a k obmedzeniu medzinárodnej prepravy. „Tieto opatrenia môžu ovplyvniť dostupnosť mäsových produktov,“ tvrdí.
Je podľa neho možné, že v dôsledku uvedených opatrení dôjde k zvýšeniu cien mäsových produktov pred Veľkou nocou.
Nespresnil však o koľko, pretože situácia sa mení zo dňa na deň. Veľká noc je však tradične cyklické obdobie, keď ceny mliečnych a mäsových výrobkov rastú pre vyšší dopytu.
Zvyšovanie cien mäsa zatiaľ neplánuje Mecom. Jeho generálny riaditeľ Ladislav Čechovič tvrdí, že ich výrobné závody v Lučenci a Humennom fungujú na plnú kapacitu bez akéhokoľvek obmedzenia. V závodoch mesačne rozrábajú dvetisíc ton bravčového mäsa.
„Ceny mäsových výrobkov v tomto predveľkonočnom období sú pevne dohodnuté s obchodnými partnermi, preto ich v súčasnosti nemeníme,“ tvrdí Čechovič.
Ak by súčasná situácia pretrvávala dlhšie, priznáva, že to môže ovplyvniť dostupnosť mäsa a v budúcnosti viesť k zdražovaniu v závislosti od vývoja nákladov na suroviny a výrobu.
Šéf Taurisu Richard Duda neeviduje paniku v obchodoch, ktorá by mohla situáciu s dostatkom mäsa zhoršiť. Panika nastala naposledy v októbri minulého roka pre výpadok vajec.
Firma Novogal, ktorá je najväčším producentom slepačích vajec na Slovensku, musela v dôsledku vtáčej chrípky utratiť takmer 400-tisíc sliepok.
Výpadok v dodávkach vajec obchodné reťazce kompenzovali dodávkami zo zahraničia, ale po naskladnení vajíčok do chladničiek obchodov, sa okamžite vypredali, pretože si ľudia kupovali vajíčka do zásoby.
„Súčasné nákupy mäsa zatiaľ nenasvedčujú tomu, že by odberatelia na Slovensku začali s predzásobovaním mäsových produktov. Avšak vzhľadom na mimoriadne opatrenia je pravdepodobné, že odberatelia zvažujú zvýšenie zásob pred očakávaným poklesom dostupnosti mäsa na trhu,“ upozorňuje Richard Duda z Taurisu.
Odporúča včasnejší nákup mäsa aj spotrebiteľom – pre istotu. Upozorňuje, že predchádzajúce skúsenosti s epidémiami, ako je africký mor ošípaných, ukázali, že takéto situácie vedú k zníženiu produkcie a následnému rastu cien mäsa.
Situáciu pod kontrolou vidí zatiaľ aj Mecom. „Pokračujeme v plynulých dodávkach mäsových výrobkov a nevnímame výrazný efekt predzásobovania sa odberateľov. Zvýšený dopyt v tomto období je prirodzený, keďže pred Veľkou nocou tradične expedujeme väčšie množstvá mäsových výrobkov, aby sme pokryli sezónne potreby trhu,“ dodáva Ladislav Čechovič.
S mliekom nie sú problémy
Prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty tento týždeň upozornil, že v súvislosti so slintačkou a krívačkou je pod kontrolou aj mliekarenský biznis.
Mlieka je podľa neho zatiaľ dostatok a ľudia nemusia podliehať panike. Za posledné tri roky sa na Slovensku vyprodukovalo ročne asi 820 miliónov kilogramov mlieka.
Aktuálna strata pre slintačku a krívačku je približne 54 miliónov kilogramov mlieka ročne, teda približne sedem percent z celkovej produkcie.
Na európskych burzách ceny mlieka stagnujú a v uplynulých mesiacoch dokonca klesali. „Otázka znie, čo spraví s cenami mlieka šírenie ochorenia slintačky a krívačky, keďže to nedovoľuje mliekarom umiestňovať mliečne produkty na zahraničnom trhu,“ tvrdí analytik magazínu Agrobiznis David Karkulín.
Odhaduje, že cena mlieka sa na najbližšie obdobie, ak sa situácia nevyhrotí, stabilizuje.
Slintačka a krívačka:
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu treba ale jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.