DUBLIN. Clá, ktoré plánuje zaviesť americký prezident Donald Trump, negatívne pocíti celý svet, celkový rozsah škôd však bude závisieť od toho, v akej výške budú nakoniec stanovené, ako dlho budú trvať a či ich výsledkom bude nejaká dohoda.
Uviedla to v stredu prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. Informovala o tom agentúra Reuters.
Negatívne následky pre celý svet
Trumpova administratíva oznámi v stredu „recipročné clá“, ktoré zasiahnu všetky štáty uplatňujúce clá na americké výrobky. To sú ďalšie clá po tom, čo Trump rozhodol o samostatných clách na dovoz tovarov z Kanady, Mexika a Číny, clách na dovoz hliníka a ocele a najnovšie o clách na dovoz áut, ktoré by mali vstúpiť do platnosti 3. apríla.
„Bude to mať negatívne následky pre celý svet, pričom intenzita a trvanie negatívneho vplyvu budú závisieť od rozsahu ciel, počtu zasiahnutých produktov, obdobia platnosti ciel, ako aj od toho, či dôjde k rokovaniam, alebo nie,“ povedala Lagardová v rozhovore pre írsku rozhlasovú stanicu Newstalk.
Podľa šéfky ECB totiž clá a eskalácia sporov veľmi často vedú k rokovacím stolom a nakoniec k zrušeniu aspoň niektorých z obchodných bariér.

Lagardová pricestovala do Dublinu, aby si prevzala ocenenie pomenované po Petrovi Sutherlandovi, bývalom šéfovi Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorý, ako povedala, by sa „obracal v hrobe, keby vedel, čo sa v súčasnosti deje“.
Dodala, že si nespomína, že by v minulosti použila slovo neistota tak často ako za posledné týždne. V súčasnosti totiž nikto do posledného dňa netuší, s čím USA prídu, uviedla šéfka ECB.
Recipročné clá by zasiahli nemecký export
Popredný nemecký ekonomický inštitút Ifo tiež poukazuje na zásadný vplyv amerických ciel na nemecké hospodárstvo.
Ak by Washington oznámil recipročné clá, teda ich zvýšenie na úroveň ciel, ktoré obchodní partneri uplatňujú na tovar dovážaný z USA, nemecký vývoz by klesol o 2,4 percenta, uvádza sa v správe Ifo.
Recipročné clá by podľa odborníčky mníchovského inštitútu na obchod Lisandry Flachovej ovplyvnili približne polovicu nemeckého vývozu do USA. Vplyv by mal byť obmedzený, keďže súčasný rozdiel v clách medzi USA a Európskou úniou (EÚ) je len približne na úrovni 0,5 percenta.
Plošné zvýšenie ciel o 20 percent by však bolo pre nemecké hospodárstvo exponenciálne horšie. Podľa predchádzajúcich simulácií inštitútu Ifo by americké clá vo výške 60 percent na Čínu a 20 percent na zvyšok sveta spôsobili, že nemecký vývoz do USA by sa prepadol približne o 15 percent.
„Plánované zvýšenie ciel predstavuje bod obratu a frontálny útok na globálny hospodársky poriadok založený na pravidlách,“ povedala Flachová.