BRATISLAVA. Opozičné KDH opakovane upozorňuje, že opatrenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou sú ukladané neskoro, sú neúčinné a ich výklad je zmätočný.
Slovensko stojí pred kolapsom poľnohospodárstva a rozsiahlymi hospodárskymi škodami, nehovoriac o tragédii chovateľov, povedal poslanec KDH Marián Čaučík na štvrtkovom tlačovom brífingu.
Ako príklad zlej komunikácie poslanec uviedol príklad, že premiér Robert Fico potvrdil prenos nákazy do Plaveckého Štvrtku kontaktom zamestnancov farmy, zatiaľ čo minister pôdohospodárstva Richard Takáč tvrdí, že kontakt bol zo strany manažmentu z Maďarska.
Podľa Čaučíka z toho tvrdenia vyplynuli len dva možné varianty. „ Buď boli prijaté opatrenia, ako nás presviedčajú minister s premiérom, a chovateľ v Plaveckom Štvrtku tieto opatrenia porušil a nemá právo na odškodnenie, alebo opatrenia na ochranu územia pred zavlečením nákazy jednoducho neboli prijaté včas, alebo boli nedostatočné a v tom prípade chovateľ nenesie žiadne riziko,“ povedal Čaučík.
KDH vyzýva premiéra, aby konal
Podľa KDH by mali minister a premiér priznať, že epidémiu nezvládajú a podcenili riziko, ktoré tu bolo a začali ho riešiť neskoro.
„Chceme poukázať, že KDH v posledných dňoch dôrazne vyzývalo hlavného veterinára k ráznemu konaniu a prijímajú účinných a efektívnych opatrení. Chýbala dostatočná ochrana územia a nebola ani dostatočná komunikácia s farmármi, ako zabezpečiť chovy. Minister kryl neschopnosť hlavného veterinára, ktorý nezvládal manažment epidémie. Aj preto sme vyzvali premiéra k akcii,“ povedal Čaučík.
Poslanec tiež upozornil na pomalé odškodňovanie domácich chovov a vyzval ministra Takáča, aby poskytol médiám všetky núdzové opatrenia vyhlásené hlavným veterinárom.
„Vyzývame ministra Takáča, aby poskytol médiám všetky núdzové mimoriadne opatrenia, ktoré vyhlásil hlavný veterinárny lekár v čase od 7. marca do 20. marca, keď ešte nákaza nebola na Slovensku, a jasne preukázal, v ktorom opatrení zakázal pohyb osôb z fariem krajiny už napadnutej slintačkou a krívačkou na slovenské farmy. Nech minister verejne prizná zlyhanie nielen hlavného veterinára zodpovedného za opatrenia, ale aj seba, lebo ako minister ho do tejto funkcie vymenoval a kryl, čím na seba prevzal politickú zodpovednosť,“ vyzval Čaučík.
Premiér Fico by mal podľa neho vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym osobám za zlyhania, aby sa pre neschopnosť epidémia nestala pandémiou.

Prečo si nechránime trh?
Opatrenia prijaté proti slintačke a krívačke považuje za nedostatočné aj SaS.
Poslanec za SaS Alojz Hlina sa pýta, prečo si doteraz Slovensko nechráni svoj trh pred maďarským mäsom.
"Naozaj je to pre mňa nepochopiteľné, keď už všetci si chránia svoj trh pred naším aj maďarským mäsom, že my sme doteraz nepristúpili k ochrane. Takéto opatrenie bolo už dávno namieste. Prečo nie je? Neviem, koho záujmy sú za tým. Prečo sú veterinári takí nie tvrdí pri tomto opatrení, keď všade inde veterinári veľmi tvrdí boli?" pýta sa Hlina.
Štátna potravinová a veterinárna správa zverejnila prvé opatrenia k zamedzeniu nákazy slintačka a krívačka prijaté regionálnymi správami 7. marca. Striktný zákaz vstupu osôb zo zahraničia na slovenské farmy však neobsahuje. Nariaďuje iba dodržiavanie hygienických opatrení a dezinfekciu.
TASR sa pokúsi získať reakciu ministerstva pôdohospodárstva.
Slintačka a krívačka:
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu treba ale jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.