
Americký prezident Donald Trump oznámil uvalenie 20-percentného cla na výrobky z Európskej únie. Nasledujú po už skôr avizovanom 25-percentnom cle na automobily, hliník a oceľ. Nové clá zavádza voči takmer všetkým krajinám sveta, začína sa preto plošná obchodná vojna.
Viacerí predstavitelia EÚ už avizovali, že majú pripravené odvetné clá. Podobne reagovala aj Čína či Kanada. Zdá sa, že Trump neblafuje a bude v protekcionistickej politike pokračovať. Tá môže tvrdo dopadnúť aj na Slovensko.
„Zatiaľ Trump hovorí, že ak EÚ zavedie odvetné clá, on tie svoje ešte zvýši,“ hovorí makroekonóm VÚB.
Ak clá pretrvajú roky, bude to mať vplyv nielen na správanie automobiliek, ale aj na rast slovenskej ekonomiky a štátnu kasu.
„Minister financií Ladislav Kamenický sa bude hnevať, že ekonomické prognózy rastu ekonomiky idú dole, lebo od nich sa odvíjajú aj daňové prognózy,“ varuje ekonóm Michal LEHUTA z VÚB.
V rozhovore sa dočítate:
- či clá prinútia európske firmy presťahovať sa do USA,
- prečo Trump ignoruje varovania ekonómov o inflácii,
- ako clá postihnú slovenskú ekonomiku,
- aký je čierny scenár v poklese zamestnanosti?
Čakali ste, že Trump uvalí plošné clá takmer na všetkých dôležitých obchodných partnerov na celom svete?
Čakal som, že s clami príde, veď to sám dlhodobo avizoval. Ale hovorilo sa o 10 percentách a nie o plošných clách v takej výške. V tomto ma prekvapil.
Trump svoje clá nazýva recipročné. Tvrdí, že len reaguje na vyššie clá, ktoré majú voči americkému tovaru iné krajiny. Sedí to?
Princíp reciprocity dáva zmysel, dovoľuje ho aj Svetová obchodná organizácia. Problém je v tom, ako tie recipročné clá USA vypočítali, to nesedí. Započítali nielen clá obchodných partnerov, ale aj vplyv dotácií či inej štátnej podpory.

Ako výšku ciel počíta Svetová obchodná organizácia?
Na základe reálnych colných sadzieb, ktoré majú krajiny verejne prístupné a nezapočítava do nich ďalšie parametre. Preto jej sadzby sú oveľa nižšie, ako uviedol Trump vo svojej tabuľke. Rozdiely medzi clami EÚ voči USA a americkými voči Európe sú v jednotkách percent a nie v desiatkach.
Podarí sa Trumpovi prinútiť clami zahraničné firmy, aby presunuli výrobu do USA? Niektoré európske automobilky už avizovali, že by to mohli urobiť.
Bude záležať na tom, ako dlho tieto clá vydržia v platnosti. Ak by platili roky, tak by automobilky mohli prehodnotiť svoje výrobné plány. Zatiaľ podľa mňa budú skôr vyčkávať.
EÚ sa chystá vo vyhlásenej obchodnej vojne brániť. Zatiaľ sa hovorí len o niektorých produktoch ako bourbon či motocykle Harley-Davidson. Nemal by byť Brusel tvrdší napríklad voči americkým technologickým gigantom?
Odvetné opatrenia sú problematické v tom, že postihnú aj ekonomiku EÚ. Aj preto je Európska komisia zatiaľ opatrná. Technologické giganty sú pre EÚ tŕňom v oku už dlhšie. Ich vývozy sa započítavajú do služieb, kde má Európa obchodný deficit voči USA, ale to Trump nespomína.
Je možné, že clá budú pre Trumpa len vyjednávacou pákou a keď jeho obchodní partneri znížia svoje tarify, ustúpi aj on?