BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva odvrátilo hrozbu konania voči Slovensku na Súdnom dvore Európskej únie.
Slovensko spolu s ďalšími štyrmi krajinami (Belgicko, Estónsko, Chorvátsko, Poľsko) totiž Európskej komisii nedodalo včas aktualizovaný národný energetický a klimatický plán.
Ministerstvo už plán predložilo na rokovanie slovenskej vlády. Ministri ho už stihli aj schváliť. Rezort hospodárstva tak môže svoj národný energetický a klimatický plán predložiť Európskej komisii.
Viac zelenej energie, menej emisií
Integrovaný národný energetický a klimatický plán (INEKP) na roky 2021 až 2030 sa zameriava na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na 25 percent, zníženie emisií skleníkových plynov o 22,7 percenta a zlepšenie energetickej efektívnosti.
Európska komisia v decembri 2023 odporučila Slovensku zvýšiť podiel OZE až na 35 percent.
Modelovanie však preukázalo, že dosiahnutie takéhoto cieľa by si vyžadovalo obmedzenie rozvoja priemyslu a ohrozilo by veľký počet domácností energetickou chudobou.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková zdôraznila, že ciele sú ambiciózne, ale realistické, pričom je potrebné zohľadniť aj ekonomické a sociálne aspekty.
„Naše opatrenia musia byť efektívne a finančne dostupné. Aktualizácia plánu rešpektuje potreby slovenského priemyslu a občanov. Nemôžeme si dovoliť ohroziť rozvoj priemyslu alebo vystaviť naše domácnosti energetickej chudobe. Naším cieľom je spravodlivá a udržateľná transformácia,“ uviedla Saková.
Medzi hlavné ciele aktualizovaného plánu patrí výrazné zníženie emisií skleníkových plynov v sektoroch, ktoré nie sú súčasťou obchodovania s emisiami (non-ETS). Konkrétne sa plánuje ich zníženie o 22,7 percenta do roku 2030.
Ďalším významným cieľom je zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na celkovej energetickej spotrebe, ktorý by mal do konca desaťročia dosiahnuť úroveň 25 percent.
Energetická efektivita
Zároveň sa počíta so zlepšením energetickej efektívnosti, a to zvýšením primárnej energetickej efektívnosti o 2,6 percenta a konečnej energetickej efektívnosti o 1,8 percenta. Tieto opatrenia majú prispieť k celkovému zvýšeniu energetickej udržateľnosti Slovenska.
Na príprave materiálu spolupracovalo ministerstvo hospodárstva s ministerstvom životného prostredia a ďalšími štátnymi inštitúciami, priemyselnými podnikmi a mimovládnymi organizáciami.
V rámci regionálnej spolupráce sa konali aj stretnutia krajín Vyšehradskej štvorky a bilaterálne stretnutia s Rakúskom.