BRATISLAVA. Akcie na burzách v Ázii začali týždeň prudkým poklesom, najviac oslabila burza v Hongkongu. Jej hlavný index odpísal vyše 13 percent a zaznamenal najhlbší prepad od roku 1997.
Výrazne klesli tiež akcie v Japonsku, Číne aj inde v Ázii. Trhy ďalej reagujú na avizované clá na dovoz tovaru do Spojených štátov a na piatkový prekvapivý krok Číny namiesto rokovaní pristúpiť k odvetným opatreniam.
Takzvané akciové futures naznačujú, že ďalším prepadom začne tiež obchodovanie v USA.

Výpredaj zasiahol prakticky celú Áziu
Index Hang Seng, čo je hlavný indikátor cenového vývoja na akciovej burze v Hongkongu, odpísal 13,22 percenta a uzavrel na 19.828,30 bodu. Index čínskych akcií CSI 300 klesol o 7,05 percenta na 3589,44 bodu, zatiaľ čo hlavný index japonských akcií Nikkei 225 stratil 7,83 percenta na 31.136,58 bodu. Uzavrel tak najnižšie za rok a pol.
Do obchodovania v Číne zasiahol štátny fond, ktorý začal intervenovať formou ďalších nákupov čínskych akcií, čím pomohol brzdiť masívny prepad.
Výrazne sa tiež zvýšil objem obchodov s fondmi ETF naviazanými na hlavný index CSI 300. Kurz čínskeho jüanu oslabil skoro o pol percenta a bol najnižšie od januára, dolár sa predával za 7,28 CNY.
Dolár k jüanu obchodovanému v zahraničí, s ktorým nie sú spojené obmedzenia ako s jüanom obchodovaným v pevninskej Číne, spevnil na 7,3290 CNH.
Analytici upozorňujú, že silnejúca roztržka medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by mohla narušiť svetový obchod.
Okrem toho, že by zhoršila hospodárenie čínskych firiem, by tiež viedla k spomaleniu globálneho dopytu, a to v čase, keď rast čínskej ekonomiky už dlhší čas nedosahuje také silné tempo, aké by čínski politici radi videli.
"Ja si myslím, že dopad tohto šoku bude celkom významný," povedala investorom hlavná ekonómka banky UBS pre Čínu Tchao Wang. "Už na začiatku bolo náročné dosiahnuť rast podľa vládnych prognóz - a teraz je to ešte náročnejšie," citovala ju agentúra Reuters.
Trhy sa obávajú, že svet sa nevyhne obchodnej vojne. Z toho dôvodu sa zbavujú rizikovejších aktív, ako sú práve akcie.
Výpredaj zasiahol cez víkend aj kryptomeny, cena bitcoinu tak spadla pod 80.000 dolárov (1,8 milióna Kč). Cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate prvýkrát po štyroch rokoch klesla pod 60 dolárov za barel.
Výpredaj zasiahol prakticky celú Áziu. Hlavný index taiwanských akcií TAIEX odpísal 9,70 percenta, index akciového trhu v Singapure STI klesol o 7,46 percenta, zatiaľ čo strata hlavného indexu austrálskych akcií S & P / ASX 200 je 4,23 percenta. Burza v Južnej Kórei podľa indexu KOSPI odpísala 5,57 percenta.
"Vzhľadom na mieru neistoty je nemožné určiť dno. Avšak verím, že akýkoľvek náznak dohody medzi USA a hlavnými obchodnými partnermi dokáže trhy otočiť," povedal ČTK portfólio manažér spoločnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
"Na druhej strane investori si začínajú uvedomovať, že iba súčasná neistota dokáže ekonomickú aktivitu utlmiť. Preto sa trhy nevrátia na úrovne, na ktorých sa nachádzali na začiatku roka," dodal.
Klesajú aj akcie v Európe
Index frankfurtskej burzy DAX otvoril poklesom o desať percent, index londýnskej burzy FTSE 100 v úvode vykazoval pokles takmer o šesť percent, ukazujú burzové štatistiky.
Okolo 09: 30 SELČ frankfurtský DAX vykazoval pokles o 6,6 percenta pod 19.272 bodov. Londýnsky FTSE 100 v rovnakom čase odpisoval 5,4 percenta na 7620 bodov, parížsky index CAC 40 potom mal stratu 6,2 percenta a nachádzal sa pod hranicou 6820 bodov.
V poklese ráno pokračovali aj stredoeurópske akcie. Index varšavskej burzy strácal 5,2 percenta pod 2340 bodov.
Index pražskej burzy PX v rovnakom čase vykazoval pokles o 5,5 percenta pod 1844 bodov.
Spojené štáty začali minulý týždeň vyberať 25-percentné clo na dovoz áut, od soboty potom vyberajú plošné desaťpercentné clo prakticky pri všetkom dovoze do USA. Tento týždeň v stredu by mali začať platiť takzvané recipročné clá, ktoré sú vyššie ako clo plošné a vzťahujú sa len na niektoré štáty. Napríklad dovoz z EÚ bude zaťažený 20-percentným clom.
Ďalší prepad naznačujú aj futures na americké akcie, hoci index S&P 500 len za štvrtok a piatok odpísal okolo desiatich percent. V piatok spadol o šesť percent, najviac od začiatku covidovej pandémie v marci 2020.
Asi tri hodiny pred začiatkom dnešného obchodovania vykazovali futures na S & P 500 prepad o 3,35 percenta, futures na index Nasdaq, kde je mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, odpisovali 3,65 percenta. Obchodovanie na burzách v USA sa začína o 09:30 východného času (15:30 SELČ).
Trump odmieta svoj podiel viny
Prezident Spojených štátov Donald Trump poprel, že by úmyselne spôsobil prudké prepady na finančných trhoch, a opäť vyhlásil, že jeho cieľom je odstrániť obchodný deficit USA.
„Nechcem, aby niečo klesalo, ale niekedy si musíte vziať lieky, aby ste niečo napravili. Musíme vyriešiť náš obchodný deficit s Čínou, povedal Trump na palube prezidentského lietadla Air Force One.
„Voči Číne máme biliónový obchodný deficit, ročne prichádzame o stovky miliárd dolárov. Kým tento problém nevyriešime, dohodu neuzavriem,“ dodal.
Trump zároveň požiadal Európu o finančnú kompenzáciu. „Uvalili sme na Európu vysoké clá. Teraz prichádzajú k rokovaciemu stolu, chcú sa rozprávať, ale o žiadnych rozhovoroch nemôže byť reč, pokiaľ nám každý rok nezaplatia veľké peniaze, nielen za súčasnosť, ale aj za minulé roky.“
Minulý týždeň prezident uviedol, že je otvorený rokovaniam, pokiaľ ostatné krajiny ponúknu niečo „fenomenálne“.