SME

Koaliční poslanci kritizujú Danka za vyjadrenia o transakčnej dani, Gašpar ich považuje za sabotáž vlády

Tomáš hovorí o porušení koaličnej zmluvy.

Ministri reagujú na návrh Andreja Danka zrušiť transakčnú daň. Autor: TASR

BRATISLAVA. Predseda Slovenskej národnej strany sa podľa Tibora Gašpara zo Smeru stráca v koalícii a hľadá záchranu u opozície. Poukazuje na to, že spolu s opozíciou chce zrušiť transakčnú daň, ktorú predtým spoločne s koaličnými partnermi v parlamente schválil.

„Andrej Danko v posledných dňoch namiesto spolupráce v koalícii čoraz viac smeruje k politickému dobrodružstvu s opozíciou a Progresívnym Slovenskom. Najnovšie navrhuje zrušenie transakčnej dane, ktorá mala výrazne pomôcť štátnemu rozpočtu. Namiesto riešení prináša len chaos a konflikty – zrejme v snahe zakryť vlastný prepad v preferenciách,“ skritizoval Danka na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Gašpara sa Dankovi jeho politická formácia rozpadá pod rukami a ak nevie prispieť konštruktívne, mal by aspoň prestať brzdiť tých, ktorí sa snažia naprávať škody po predchádzajúcej vláde.

„Slovensko si dnes nemôže dovoliť ďalšie osobné egá na úkor spoločných cieľov,“ dodal.

Súvisiaci článok Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance Čítajte 

Andrej Danko Gašparovi na sociálnej sieti nič nedaroval. „Pozrite sa do zrkadla skôr než niečo poviete. Nie SNS, ale vy hlasujete za sankcie proti Rusom. Nie SNS, ale vy zodpovedáte za financie, ako aj za to, že sa tu nič doteraz nevyšetruje,“ adresoval líder národniarov Gašparovi.

Pripomenul tiež, že Smer hlasoval spolu s Progresívnym Slovenskom za to, aby slovenskí vojaci išli do Pobaltia. Nezabudol tiež spomenúť, že šéf progresívcov Michal Šimečka bol v minulosti asistentom poslanca Borisa Zalu zo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Tomáš varuje

Na Dankove vyjadrenia Andreja o transakčnej dani reagoval aj minister práce Erik Tomáš (Hlas), ktorý vyjadril nespokojnosť s narušením koaličnej dohody, ktoré podľa neho môže znervózniť občanov a posilniť opozíciu.

„Andrej Danko aj celá SNS súhlasili s transakčnou daňou. Súhlasili aj s nastavením trinásteho dôchodku. Je to súčasťou programového vyhlásenia vlády,“ uviedol Tomáš.

Zdôraznil, že akýkoľvek zákon, ktorý by niekto z koalície chcel presadiť s hlasmi opozície, by mal premiér spojiť s hlasovaním o dôvere vláde.

„Ide o porušenie koaličnej dohody a to pán Danko veľmi dobre vie,“ dodal minister.

Tomáš varuje, že takéto kroky môžu destabilizovať vnútro koalície a vyvolať neistotu medzi občanmi Slovenska.

Transakčná daň podľa Kamenického funguje

Minister financií (Smer) Ladislav Kamenický zdôrazňuje, že daň z finančných transakcií je dôležitou súčasťou konsolidácie verejných financií.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek opozičnej kritike táto nová daň funguje a jej vplyvy sa iba "populisticky nafukujú", tvrdí.

Kamenický požiadal koaličných partnerov, aby nepomáhali opozícii rozkladať súčasnú vládu.

„Torpédovanie konsolidácie verejných financií je vodou na mlyn opozície a je ekonomicky nezodpovedné. Nechceme, aby na Slovensku vládli progresívci. Postavme sa im spoločne a najmä odborne,“ apeloval.

Danko podľa neho dobre vie, v akom stave zdedila súčasná vláda verejné financie po tých predchádzajúcich.

„Na tom, že je konsolidácia potrebná, sa zhoduje nielen koalícia, ale aj opozícia. Transakčná daň je súčasťou druhého konsolidačného balíka vo výške 2,8 miliardy eur a Andrej Danko bol súčasťou rokovaní o jej zavedení a za ňu aj hlasoval,“ zdôraznil minister financií s tým, že nová daň má priniesť štátu 700 miliónov eur, čo by nebolo jednoduché nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Daň podľa ministra neruinuje podnikanie

Alternatívou by podľa Kamenického bolo napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty na 26 percent, prípadne dane z príjmov o 13 percentuálnych bodov, čo nikto nechce.

„Presne naopak, aj vďaka iným konsolidačným opatreniam, vrátane transakčnej dane, sme mohli znížiť DPH na všetky potraviny, lieky, pomôcky pre ZŤP, knihy, časopisy, noviny, gastro a ubytovanie,“ podčiarkol.

Poukázal na to, že sadzba transakčnej dane je 0,4 percenta, pričom je zastropovaná na 40 eur, čo nie je suma, ktorá zruinuje podnikanie.

Na rozdiel od Maďarska, kde túto daň platia aj bežní ľudia, na Slovensku sa nevzťahuje na dôchodcov, zamestnancov, obce, vyššie územné celky, neplatí sa ani pri prevodoch z platobných kariet, zdôraznil Kamenický.

SkryťVypnúť reklamu

„Celkovo sme už konsolidovali vo výške 4,8 miliardy eur za roky 2024 a 2025. V roku 2026 nás opäť čaká ďalšia konsolidácia. Konsolidáciu sme si nevybrali a robíme ju preto, aby Slovensko nezbankrotovalo a aby sa tak nedostalo do rúk veriteľom, ako sa to stalo v minulosti Grécku,“ doplnil minister s tým, že sa to vláde darí.

Šutaj Eštok: Diskutovať treba na koaličnej rade

Predstavitelia koaličného Hlasu sú pripravení diskutovať o Dankovom návrhu na koaličnej rade.

Nevyhnutné je však podľa nich naďalej pracovať na konsolidácii verejných financií a ak sa niekde uberie, iným spôsobom je potrebné zase peniaze získať, upozornil pred rokovaním vlády predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

„My sme pripravení sa baviť na koaličnej rade aj o týchto návrhoch, ktoré priniesol pán Danko v rámci zrušenia transakčnej dane. Ja by som bol prvý, ktorý by bol rád, keby táto daň nebola. Bol by som rád, ak by ostal daňový bonus zachovaný, ak by ostali zachované aj rodičovské dôchodky,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však pripomenul, že rozhodnutie o konsolidácii, vrátane zavedenia transakčnej dane, prijala celá koalícia.

„Nie preto, pretože by sme nemali čo na práci, ale pretože tu bola povinnosť po predchádzajúcej vláde, ktorá rozvrátila štátny rozpočet, konsolidovať. Ak príde pán Danko s návrhom opatrení, ktoré budú kompenzovať výpadok toho, čo by sa stalo v prípade zrušenia transakčnej dane, to je niekde na úrovni 700 miliónov eur, tak poďme na to,“ konštatoval.

Podľa vlastných slov nezávidí ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému, pretože je potrebná ďalšia konsolidácia a nebude to vôbec jednoduché.

Priestor na diskusiu je podľa Šutaja Eštoka práve na koaličnej rade. „Ja za Hlas môžem povedať, že my sme pripravení na takúto debatu. Ale potom sa to môže zvrhnúť nebezpečným tempom, že potom aj my budeme hovoriť, tak poďme pomôcť rodinám a zvýšme opäť daňový bonus pre rodiny s deťmi. Vždy, ak chcete niekde ubrať, musíte povedať, čím to kompenzujeme,“ upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Danko chce rušiť transakčnú daň

Predseda SNS v diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 povedal, že keď sa mu nepodarí presadiť zrušenie transakčnej dane v koalícii, „napáli" to do parlamentu, a je mu jedno, kto za to bude hlasovať. Doplnil, že uvíta každý hlas, aj z koalície, aj z opozície.

Daň podľa Danka musí skončiť k 31. decembru tohto roka. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) by mal podľa Danka prísť s novým prístupom k daňovej reforme.

Daň z finančných transakcií má priniesť do štátnej kasy 700 miliónov eur, čo však nie je podľa Kamenického jednoduché nahradiť.

Kde chce Andrej Danko nájsť 700 miliónov do rozpočtu, sa pýta aj podpredseda parlamentu za Smer Tibor Gašpar. Dankove vyjadrenia považuje za sabotáž vlády.

SkryťVypnúť reklamu

"Andrej Danko sa začína otvorene spájať s opozíciou a Progresívnym Slovenskom v ilúzii, že sa to zapáči jeho voličom. Namiesto úsilia stabilizovať koalíciu ju neustále spochybňuje, nielen svojimi vyjadreniami, ale aj svojim konaním," zdôraznil Gašpar.

V diskusii s predsedom Progresívneho Slovenska Šimečkom Danko podľa neho pôsobil ako predseda opozičnej strany a nie koaličnej strany. Vyčíta mu, že začal spochybňovať jedno z konsolidačných opatrení vlády.

"Andrej Danko opäť raz ukázal, že keď ide o vlastné preferencie, nie je preňho nič sväté a môže si kopnúť aj do koaličného partnera," dodal a vyzval, aby šéf SNS nesabotoval a nespochybňoval koaličné riešenia na ozdravenie verejných financií.

„My hovoríme roky to isté, vy len prezliekate kabáty,“ reagoval Danko na kritiku Gašpara.

SkryťVypnúť reklamu

„Pán Gašpar, nie ja a SNS, ale vy a Smer ste hlasovali s PS za to, aby slovenskí vojaci išli do Pobaltia. Smeru tiež pripomenul, že hlasuje za sankcie proti Rusku a zodpovedá za financie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 362
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 319
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 395
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 517
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 793
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 637
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 129
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 605
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 247
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 324
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 542
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 605
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 710
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 377
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 566
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvera v ekonomiku klesla viac, ako predpovedali analytici.


TASR
Valdis Dombrovskis, výkonný podpredseda Európskej komisie.

Pre Brusel je prvou možnosťou pokračovať v rokovaniach s Washingtonom.


TASR
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.

Veľkochovy budú odškodňované neskôr.


TASR
Rastislav Krátky.

Rezort má k dispozícii ešte 629 miliónov eur.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 605
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 247
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 324
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 542
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 605
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 710
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 377
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 566
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu