Finančné trhy zažívajú čierny pondelok. Pohľad na portfóliá investorov nepotešia. Od minulého týždňa prišli o značnú časť svojich výnosov. Na nájdenie vinníka nepotrebujeme ekonomické vzdelanie.
Dôvodom je neortodoxná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň rozprúdil plnohodnotnú obchodnú vojnu s celým svetom. A to doslova.
Na sociálnych sieťach sa šíria vtipy, ako žiada clá aj od tučniakov. Autori vtipu narážajú na desaťpercentné clo na Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy. Je to niekoľko pustých a neobývaných vulkanických ostrovov neďaleko Antarktídy, ktoré sú pokryté ľadovcami a žijú tam len tučniaky.
Po bezprecedentnom zvýšení amerických dovozných ciel na všetkých frontoch sa Američania vrátia späť na koniec 19. storočia. Vážené priemerné clá na dovoz, teda celková úroveň colných sadzieb na dovoz tovarov zohľadňujúca hodnotu a objem dovážaných produktov, dosiahnu 24 percent. Doteraz boli na úrovni 2,2 percenta.
Trump používa svojskú colnú argumentáciu ako spôsob vyjednať dobrý „deal“. A napríklad v prípade Vietnamu sa mu to zrejme podarí.
„Práve som mal produktívny telefonický rozhovor s To Lamom, generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Vietnamu, ktorý mi povedal, že Vietnam je ochotný znížiť svoje clá na nulu,“ povedal Trump v piatok.
Čo sa v článku dočítate
- O koľko by ešte mohli trhy spadnúť,
- ktorý Trumpov prívrženec začal jeho politiku ciel kritizovať,
- v čom sú Američania iní ako Slováci a prečo by to Trumpa malo zaujímať,
- aký rekordný prepad sa na trhu zatiaľ udial,
- o koľko prišli Musk či Zuckerberg.
Lenže v tej istý deň prišla správa aj z Číny. Čínsky režim si povedal, že na Trumpa zareaguje identickým metrom a neustúpi. Od 10. apríla zavedie odvetné clá vo výške 34 percent na americký dovoz. Desaťročia budované obchodné vzťahy, ktoré pomohli z chudoby miliónom ľudí po celom svete, krachujú.
Neštrngá sa fyzickými zbraňami, ale najhoršou formou ekonomických bariér, ktoré nemôžu dopadnúť dobre. Priame obchodné vplyvy ciel spôsobia ochladenie globálneho dopytu, čo prinesie zdražovanie, pokles ziskov nadnárodných firiem, zvýši sa nezamestnanosť a sekundárne to vyvolá útlm investičných projektov.

Trump si môže myslieť, že clá prilákajú nové firmy na americkú pôdu. Kým svet bude v ekonomickej neistote, v skutočnosti firmy preventívne stopnú investície, kým spôsobený chaos neprehrmí. A to môže trvať dlho.
Finančné trhy sú si vedomé rizík, pretože sme svedkami najhlbších prepadov od vypuknutia pandémie v marci 2020, keď investori boli zhrození vypnutím globálnej ekonomiky.
Trhy môžu padnúť oveľa hlbšie
Obchodná vojna prichádza vo chvíli, keď globálne oživenie v Európe, Číne a čiastočne aj v USA zrazu vyzerá krehko.
„Aj keď recesia nie je v tejto chvíli základným scenárom, jej pravdepodobnosť v USA aj v eurozóne pri existujúcich colných opatreniach a možných protiopatreniach výrazne rastie,“ upozorňuje analytik spoločnosti Patria Finance Jan Bureš.
Ak by najväčšie globálne ekonomiky zažili recesiu spojenú s dávkou politickej a ekonomickej neistoty, sú súčasné poklesy globálnych akciových trhov, ktorých sme svedkami v ostatných dňoch, ešte relatívne nízke.