Investori sa zobudili do čierneho pondelka. Po akciových výplachoch z minulého týždňa došlo k výpredajom aj v pondelok. Nevyspytateľnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa potvrdzuje fakt, že niečo povie a o pár dní to môže byť úplne inak. A colná politika nie je výnimkou, pretože každé vyjadrenie hýbe trhmi. V pondelok vyšla dokonca falošná informácia, že si to Trump údajne rozmyslel a clá odkladá. Napokon ju však dementoval.
Zrejme každý investor si aspoň raz v živote pomyslel, že dokáže vystihnúť správnu chvíľu na nákup alebo predaj aktív na finančnom trhu. Presvedčenie, že vie "časovať trh", ako sa tomu v brandži hovorí, je však iluzórne.
Na prvý pohľad to znie jednoducho: akcie alebo pozície v ETF fondoch predávate, keď je ich hodnota na vrchole a s ich nákupom vyčkávate, kým bude trh na dne.
Skúsme sa pozrieť, v akej fáze vývoja sa momentálne na finančných trhoch nachádzame.
1. Prečo trhy padajú?
Viera, že si počas víkendu americký prezident Donald Trump clá na takmer každú krajinu sveta rozmyslí, sa nenaplnila. Krátko po otvorení americkej burzy vyšla informácia, že Trump uvažuje, že o 90 dní odloží predstavené clá z minulého týždňa. Trhy okamžite reagovali rastom, ale po pár minútach znova spľaskli, keď sa ukázalo, že šlo o falošnú informáciu.
Trump namiesto toho pokračoval v obrane svojej politiky. V čase, keď celý svet zápasí so stratami na burze. Ľuďom v príspevku na sociálnej sieti True Social odkázal, aby neboli „slabí“ alebo „hlúpi“.
„Spojené štáty majú šancu urobiť niečo, čo sa malo urobiť pred desaťročiami. Nebuďte slabí! Nebuďte hlúpi!“ napísal, čo je zjavná hra so slovom "panika".
Odkázal, aby boli silní, odvážni a trpezliví a výsledkom budú veľké veci. V pondelok sa chválil tým, že viaceré krajiny už s USA začali rokovať o colnej politike.
Menšie krajiny už robia prvé ústupky a snažia sa rokovať, aby neeskalovali obchodnú vojnu. Vietnam či Malajzia sľubujú, že jednotná juhovýchodná Ázia bude reagovať na americké clá a postupovať spoločne. Čína zvolila iný smer.
Do 48 hodín po oznámení Trumpových ciel druhá najväčšia svetová ekonomika zareagovala vlastnými represívnymi opatreniami voči americkému tovaru a firmám.
Vyslala jasný odkaz: Čína je dobre pripravená na obchodnú vojnu a môže z nej vyjsť ešte silnejšia. Táto správa sa šírila cez víkend v spravodajstve čínskych štátnych médií. „Americké clá budú mať vplyv (na Čínu), ale nebo nespadne,“ uvádza sa v komentári Komunistickej strany Číny v denníku People's Daily. Peking dlhodobo kritizuje americké clá ako „jednostranné šikanovanie“.
Situácia navyše graduje. Trump na odvetné clá reagoval svojsky a najnovšie tvrdí, že Spojené štáty uvalia na dovoz z Číny dodatočné clo vo výške 50 percent, ak Peking nezruší odvetné opatrenia. Dodal, že USA s Čínou prerušili rozhovory.
2. Hrozí recesia?
Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová v najostrejšom hodnotení Trumpových colných bariér uviedla, že predstavujú riziko pre globálny výhľad v čase pomalého rastu.
„Je dôležité predísť krokom, ktoré by ďalej poškodili svetové hospodárstvo. Apelujeme na Spojené štáty a ich obchodných partnerov, aby spoločne konštruktívne pracovali na vyriešení obchodného napätia a obmedzení neistoty,“ povedala Georgievová.
Naposledy akcie výrazne klesali v roku 2022, keď centrálne banky v boji proti inflácii začali dvíhať úrokové sadzby, čím firmám zdražovali kapitál. Vtedy sa slovíčko recesia skloňovalo takmer každý deň v médiách aj u investorov.
Obchodná vojna znova oživuje tému recesie a inflácie. Investičná banka Goldman Sachs zvýšila pravdepodobnosť recesie v USA (pokles HDP aspoň dva štvrťroky po sebe) na 45 percent a banka JP Morgan Chase odhadla globálnu recesiu až na 60 percent.

Zdôvodnila to tým, že clá nielenže zvýšia infláciu, ale rozpútajú odvetné kroky, ktoré môžu napáchať veľké škody. Finančné trhy neznášajú neistotu a v tomto momente je premenných extrémne veľa.
Veľké hedžové fondy preto radšej rozpredávajú portfólia a sťahujú sa do bezpečnejších defenzívnych aktív. Sú to najmä americké štátne dlhopisy. Časť investorov ostáva dokonca mimo trhu, má peniaze v hotovosti a vyčkáva na ďalšiu príležitosť.