BRATISLAVA. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky.
Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý v pondelok schválila vláda.
Národnej rade zároveň navrhla prerokovať novelu v skrátenom legislatívnom konaní.
Časť investícií chcú presmerovať na Slovensko
„Celkový objem majetku v správe dôchodkových správcovských spoločností bol na začiatku apríla 2025 na úrovni približne 16,6 miliardy eur. Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú,“ uviedlo ministerstvo práce predkladacej správe.
DSS v súčasnosti podľa neho umiestňujú majetok dôchodkových fondov prevažne do akciových investícií, ktoré kopírujú vývoj svetovej ekonomiky, najmä nosné indexové negarantované dôchodkové fondy, pričom podstatná časť aktív dôchodkových fondov je zameraná na USA, v menšej miere na Európu alebo na vyspelé ázijské trhy.
Rezort práce chce touto novelou zákona presmerovať časť investícií dôchodkových fondov aj na Slovensko.
„Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky, napríklad výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra,“ uzavrelo ministerstvo práce.

Na nájomné bývanie či diaľnice
Investície by podľa ministra práce Erika Tomáša mohli ísť napríklad na výstavbu bytov určených na nájomné bývanie či diaľnic na Slovensku.
„Chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj na území Slovenska, momentálne je hodnota majetku v druhom pilieri približne okolo 17 miliárd eur,“ uviedol Tomáš s tým, že DSS budú môcť dobrovoľne investovať do infraštruktúry na Slovensku, pričom zachované budú aj všetky limity na objem investícií do konkrétnych projektov.
Investície by mohli ísť podľa neho na výstavbu nájomných bytov, diaľnic, nemocníc alebo energetickej infraštruktúry. Do týchto projektov sa bude môcť použiť majetok aj z dlhopisových, akciových aj indexových fondov.
Ministerstvo práce chce novelou zákona vytvoriť priestor na prílev nových investícií do slovenskej ekonomiky, keďže krajine podľa Tomáša hrozia vážne hospodárske škody aj vzhľadom na zavedené americké clá na export všetkých tovarov a služieb z EÚ do Spojených štátov.
Predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslav Kotov doplnil, že ministerstvo práce akceptovalo požiadavku spoločností, aby boli tieto investície dobrovoľné. V zákone bol určený aj spodný limit na tieto investície, ktorý bude na úrovni nula percent a horný limit na hodnote päť percent.
Zároveň sa zhodli aj na tom, že takéto investície by mali tvoriť len doplnkovú časť investovania dôchodkových fondov a nie tú hlavnú.
„Za dôchodkové správcovské spoločnosti chcem uviesť, že to, že sa nám otvorila takáto možnosť, neznamená, že dôchodkové správcovské spoločnosti budú bezhlavo investovať do všetkého, teda investovať do infraštruktúrnych projektov. Každú jednu investíciu budeme dôkladne zvažovať z hľadiska rizika a výnosu, pričom do úvahy budeme brať aj stabilitu systému ako celku, pretože takéto investície budú extrémne nelikvidné,“ uzavrel Kotov.

Minister Taraba návrh víta
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne. Povedal to po pondelkovom rokovaní vlády.
„Vítame, že Slovenská republika chce na dobrovoľnej báze otvoriť možnosť dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať na Slovensku do veľkých infraštruktúrnych projektov, ktoré musia vykazovať všetky prísne kritériá rentability, návratnosti, ale je to veľký krok vpred,“ uviedol Taraba.
Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení prerokujú poslanci Národnej rady v skrátenom legislatívnom konaní a podľa Tarabu je to niečo, po čom už dlhodobo volali všetky koaličné strany.
Zdôraznil, že nevidí dôvod znevýhodňovať investičné príležitosti na Slovensku a „nútiť“ DSS, aby investovali iba v zahraničí. Financie z druhého piliera by tak mohli použiť DSS na výstavbu bytov určených na nájomné bývanie, diaľnic, nemocníc alebo energetickú infraštruktúru.