LONDÝN. Akcie na európskych trhoch začali dnešné obchodovanie rastom, ktorým ale zmazali iba malú časť strát z predchádzajúcich dní.
Medzi investormi zostáva nervozita kvôli zavádzaniu ciel a ich dopadom na vývoj globálnej ekonomiky.
Posilnili aj burzy v Ázii, najviac v Japonsku, kde hlavný index pridal viac ako šesť percent.
Paneurópsky index STOXX Europe 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vybraných krajinách Európskej únie, vykazoval krátko po 09:30 SELČ rast o 1,3 percenta na 480,3 bodu.
Od stredy minulého týždňa do pondelka odpísal zhruba 12 percent a bol najnižšie za 14 mesiacov. Od maxima, na ktorom bol 3. marca, index do pondelka klesol o 17,9 percenta.

Obavy z recesie
Spojené štáty začali minulý týždeň vyberať 25-percentné clo na dovoz automobilov a potom aj plošné desaťpercentné clo prakticky na všetok dovoz do USA.
Administratíva prezidenta Donalda Trumpa zároveň oznámila, že od stredy tohto týždňa začne vyberať aj takzvané recipročné clá, ktoré sa pri každej krajine líšia a napríklad pri krajinách Európskej únie predstavujú 20 percent.
Na trhoch panujú obavy, že obchodná vojna povedie k hospodárskej recesii. Popri cenách akcií v minulých dňoch oslabovali aj ceny komodít, ako je napríklad ropa. Globálna recesia by totiž celkovo znížila obchodnú aktivitu a tým aj dopyt po surovinách.
Index DAX, ktorý je hlavným indikátorom vývoja cien akcií na burze vo Frankfurte nad Mohanom, po 09:30 SELČ pridával zhruba 1,2 percenta na 20 025 bodov.
Predchádzajúci deň bol veľmi blízko takzvanému medvediemu trhu, ako sa označuje obdobie dlhotrvajúceho poklesu, keď index z posledného maxima zostúpi aspoň o 20 percent. Vďaka následnému rastu sa ale DAX medvediemu trhu vyhol.
Index parížskej burzy CAC 40 mal k dobru 1,1 percenta na 7005 bodov, index londýnskej burzy FTSE 100 potom vykazoval rast o 1,4 percenta na 7812 bodov. Index milánskej burzy FTSE MIB v rovnakom čase pridával 0,7 percenta na 33 069 bodov.

Clami hrozí aj Európska únia
Európska komisia v pondelok uviedla, že ak sa nebude schopná s americkou administratívou dohodnúť na odstránení ciel, je pripravená zaviesť odvetné 25-percentné clá na dovoz niektorých tovarov z USA.
Na Úniu už dopadajú clá na dovoz áut a na dovoz ocele a hliníka do USA. Od stredy by to malo byť aj takzvané recipročné 20-percentné clo pri ďalšom tovare.
Index akcií európskych bánk vykazoval krátko po začatí rast asi o jedno percento. Investori mali záujem aj o akcie zbrojoviek, čo je sektor, ktorý si tento rok v Európe vedie najlepšie. Čiastkový index tohto odvetvia krátko po začatí vykazoval asi trojpercentný rast.
Ázijské trhy tiež korigovali straty z predchádzajúcich dní, index tokijskej burzy Nikkei 225 pridal 6,03 percenta na 33 012,58 bodu. Index Hang Seng, čo je hlavný ukazovateľ vývoja cien akcií na burze v Hongkongu, tesne pred koncom obchodovania vykazoval rast o viac ako 1,5 percenta zhruba na 20 128 bodov.
V pondelok odpísal vyše 13 percent, a zaznamenal tak najhlbší prepad od roku 1997.