Výnos najznámejšieho amerického indexu S&P 500, ktorý zahŕňa približne päťsto najväčších amerických firiem, je od začiatku roka jedným z najhorších v histórii.
Obchodná vojna a neistota ohľadom toho, čo americký prezident Donald Trump vymyslí, riziká potenciálnej recesie a návrat inflácie sa podpísali pod prudké prepady v uplynulých dňoch.
Aktuálne je S&P 500 od začiatku roka dole o 15,3 percenta, čo je štvrtý najhorší vstup do roka v histórii indexu (od roku 1928). Stále ide o relatívne malú korekciu, s ktorou by mali dlhodobí investori počítať.
V nasledujúcich grafoch ukážeme, prečo nemá zmysel portfólia zložené z dobre vybraných ETF fondov odpredávať. Tento krok totiž spôsobí viac škody ako úžitku.
Kto je zainvestovaný a pri prepade ešte prikúpi, nemôže prerobiť. Aspoň bohatá história dát z minulosti to pri ETF fondoch naviazaných na S&P 500 nepreukázala.
Najhoršie investičné roky
V nasledujúcej tabuľke sme sa spätne pozreli na správanie sa indexu S&P 500 v prvých 66 obchodných dňoch.
Je to investičné obdobie od 1. januára približne do 8. apríla daného roka. Je to pre nás porovnávacia báza, keď sme chceli porovnať zlé začiatky rokov na finančných trhoch.
V tomto období zažil S&P 500 najväčší prepad počas veľkej hospodárskej krízy. Vtedy index od začiatku roka 1932 do 8. apríla odpísal viac ako 20 percent. V roku 1939 klesli trhy v očakávaní druhej svetovej vojny a treťou udalosťou, keď trhy zleteli prudko nadol, bol začiatok pandémie v roku 2020.
Obchodná vojna vyvolaná Donaldom Trumpom patrí k top udalostiam, ktoré negatívne zasiahli náladu na finančných trhoch. Neortodoxná politika Trumpa v colnom zbrojení sa v rebríčku umiestnila na štvrtom mieste.
Podstatné však je, ako na paniku trhy zareagovali. V druhom stĺpci je výnos od 8. apríla do konca roka. Vo väčšine prípadov sa akciový index z paniky pomerne rýchle otriasol a následne rástol, akoby sa nechumelilo.
Príkladom je pandémia covidu-19. Zastavenie globálnej ekonomiky sa podpísalo pod prudké prepady.
Centrálna banka Fed a americká vláda okamžite zaplavili trh lacným kapitálom. Investori dostali cez nulové úrokové sadzby záchranné lano, ktoré, ako sme neskôr videli, nafukovalo infláciu, ale pre investora bolo podstatné, že aj napriek drsnému výplachu napokon index S&P 500 skončil do konca roka 2020 v pluse 16 percent. A v roku 2021 zažil jazdu nahor až o 27 percent.
Výnimkou bola finančná kríza, ktorá sa tiahla približne dva roky.
Bol za tým štrukturálny problém prepálených hypoték a nadmerného zadlženia amerických bánk. Index S&P 500 sa v roku 2008 prepadol o 39 percent, ale už v roku 2009 zaznamenal rast o 23,5 percenta a v roku 2010 o ďalších 13 percent.
To znamená, že aj pri dlhodobých prepadoch má zmysel byť „na trhu“ a nepanikáriť, pretože je len otázkou času, kedy sa trh otočí. A raz sa odrazí od dna určite.
Ako neprerobiť?
História investorov utvrdzuje v tom, že na trhu sa vždy vyskytnú krízy, ktoré spôsobia paniku. Vždy sú tu udalosti, ktoré vyvolajú strach a investori nevidia svetlo na konci tunela.