BRUSEL. Európska komisia (EK) uplynulý pondelok navrhla uplatnenie ciel v rozmedzí od 10 do 25 % na dovoz amerických výrobkov do Európskej únie (EÚ) v reakcii na clá uvalené v marci administratívou USA na európsku oceľ a hliník.
O dokumente EK informovalo viacero tlačových agentúr, upozornil v utorok bruselský spravodajca TASR.
Členské štáty by mali v stredu hlasovať o prvej reakcii Bruselu na americké clá na oceľ a hliník.
Na zablokovanie európskych proticiel je potrebná kvalifikovaná väčšina hlasov.
Podľa spravodajských agentúr dokument EK rozlišuje medzi produktmi, na ktoré bude Únia uplatňovať clá od 15. apríla, ak to členské štáty v stredu schvália, a medzizoznamom produktov dovážaných z USA, ktorý sa ešte dolaďuje.
Tieto produkty by mali podliehať clám od 16. mája.
Do prvej skupiny odvetných opatrení - reakcia na 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka - patria produkty, na ktoré EÚ uvalila clá už počas obchodnej krízy v roku 2018, ale nakoniec ich neuplatňovala.
Do pestrého zoznamu patrí napríklad kukurica cukrová a ryža, cigary, cigarety, éterické oleje, obuv, rôzne druhy nábytku, tvrdené a optické sklo.
Komisia z tohto zoznamu vyškrtla bourbon, hoci americká whisky bola na pôvodnom zozname zostavenom ešte v marci.
Americký prezident Donald Trump totiž pohrozil uvalením 200-percentných ciel na európske víno a iné alkoholické nápoje, ak sa tento druh whisky dostane na zoznam EÚ.
V druhom slede ako odpoveď na minulotýždňové clá Trumpa eurokomisia navrhuje ďalší, rozšírený zoznam amerických výrobkov.
Na tie by sa od 16. mája uplatňovali clá až do výšky 25 %, čo podľa EK dodržuje podmienky stanovené Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).
Tento druhý zoznam zahŕňa rôzne veci - od medených minerálov a koncentrátov, cez špecifické položky používané v stavebníctve, ako sú koľajnice, kovové rúrky, až po sliepky - nosnice, rôzne druhy hydinového mäsa alebo kávu.
O colných protiopatreniach EÚ na americké clá v pondelok v Luxemburgu diskutovali ministri obchodu 27 členských štátov EÚ.
Z rokovaní vyplynulo, že EÚ uprednostňuje rokovania s Washingtonom a dokonca na autá a priemyselný tovar ponúka tarify podľa modelu „0 za 0“, čo na sociálnej sieti X oficiálne potvrdil aj eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.
Ministri sa zároveň zhodli, že EÚ „si ponechá všetky možnosti otvorené,“ ak americká strana dialóg odmietne.