BRUSEL. Členské štáty Európskej únie v stredu podporili návrh Európskej komisie na zavedenie odvetných ciel v reakcii na americké clá na oceľ a hliník.
Clá začnú byť vyberané 15. apríla, oznámila únijná exekutíva vo vyhlásení.
Komisia dodala, že Európska únia považuje americké clá za neopodstatnené a škodlivé, pretože spôsobujú ekonomickú ujmu obom stranám aj svetovej ekonomike.

Clá na širokú škálu vývozu z USA
Európska komisia výšku ciel ani príslušné produkty vo svojom tlačovom vyhlásení nespomenula, bruselské médiá však už skôr informovali, že blok uvalí 25-percentné clo na širokú škálu vývozu z USA vrátane sójových bôbov, kukurice, ryže, mandlí, pomarančového džúsu, brusníc, tabaku, železa, ocele, hliníka, niektorých lodí a vozidiel, textilu a určitých odevov a rôznych typov make-upu.
Na zozname však nie je americký bourbon a whisky, čím Brusel vyhovel požiadavkám najmä Francúzska a Talianska.
Clá na oceľ a hliník oznámil americký prezident Donald Trump už v polovici marca. Európska únia v prvotnej reakcii uviedla, že chystá protiopatrenia voči americkému tovaru, ktoré by mali byť v hodnote 26 miliárd eur.
Následne eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič spresnil, že protiopatrenia nebudú mať takú vysokú hodnotu, pretože "eurokomisári načúvali členským štátom". Malo by ísť asi o 22,1 miliardy eur.
Ďalšia reakcia príde neskôr
Únijní predstavitelia už niekoľkokrát uviedli, že chcú so zástupcami americkej administratívy vyjednávať a nie spory vyostriť.
"Európska únia dala jasne najavo, že dáva prednosť nájdeniu vyrokovaného riešenia, ktoré by bolo vyvážené a obojstranne výhodné," uviedla v stredu Komisia.
Schválenie návrhu členskými štátmi znamená, že - hneď ako budú ukončené vnútorné postupy Európskej komisie a uverejnený vykonávací akt - protiopatrenie nadobudne účinnosť.
"Clo začne byť vyberané od 15. apríla. Tieto protiopatrenia môžu byť kedykoľvek pozastavené, ak budú USA súhlasiť so spravodlivým a vyváženým výsledkom rokovaní," dodala Komisia.
Hlasovanie o protiopatreniach sa uskutočnilo v stredu popoludní v poradnom výbore Európskej komisie, ktorý rozhoduje o clách a v ktorom zasadajú zástupcovia členských štátov. Podľa zdrojov ČTK hlasoval iba jediný štát proti, podľa niektorých informácií to bolo Maďarsko.
Pokiaľ ide o reakciu Európskej únie na ďalšie ohlásené americké clá, tá príde až o niečo neskôr, pretože teraz len vznikajú analýzy vplyvu takzvaných recipročných ciel, ale aj ciel uvalených na automobily.