WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump s okamžitou platnosťou pozastavil väčšinu recipročných a desaťpercentných ciel na 90 dní.
Pauza sa netýka Číny, tie clá naopak zdvihol zo 104 na 125 percent. Šéf Bieleho Domu však tvrdí, že ochotný dohodnúť sa s každým, aj s Pekingom.
Náhly obrat
"Vzhľadom na to, že Čína nerešpektuje globálne trhy (...), zvyšujem clá na Čínu na 125 percent," napísal americký prezident.
"Zároveň som kvôli ochote viac ako 75 krajín rokovať schválil 90-dňovú pauzu a počas nej podstatne znížené recipročné clá vo výške desiatich percent, oboje platí okamžite," uviedol Trump.
Trumpov náhly obrat prišiel necelých 24 hodín po tom, ako začali platiť nové vysoké clá na dovoz od desiatok obchodných partnerov.
Nové obchodné prekážky otriasli akciovými trhmi, zvýšili pravdepodobnosť recesie a vyvolali odvetnú reakciu zo strany Číny.
Trump chce znížením ciel poskytnúť americkým predstaviteľom čas na rokovania s krajinami, ktoré sa usilovali o ich zmenšenie, píše agentúra Reuters.
Podľa agentúry sa oznámenie zrejme nedotkne už zavedených ciel na automobily ani ciel na oceľ a hliník.
Čakajú na krok Pekingu
Trump neskôr po oznámení povedal, že Spojené štáty sa môžu na clách dohodnúť s každou krajinou vrátane Číny.
Americký prezident tiež vyhlásil, že jeho cieľom je dosiahnuť spravodlivú dohodu. Poznamenal, že ľudia mali z ciel trochu strach.
Trumpova stratégia sa vyplatila, uviedol po najnovšom prezidentovom oznámení americký minister financií Scott Bessent. "Bola to jeho stratégia po celý čas a dalo by sa dokonca povedať, že zatlačil Čínu do kúta," dodal.
Rozhodnutie Trumpa je podľa neho dôkazom, že USA chcú vyjednávať v dobrej viere. Štáty, ktoré na americké dovozné poplatky neodpovedali uvalením ciel, sa podľa Bessenta dočkajú odmeny. "Uvidíme, čo Čína urobí," povedal.
Colný spor medzi Washingtonom a Pekingom by Bessent nenazval obchodnou vojnou, uviedol ale, že Čína situáciu vyhrotila.
Spojené štáty teraz podľa Bessenta predpokladajú, že k rozhovorom pristúpi a že pauza poskytne čas na rokovania. "Očakávame, že krajiny k nám prídu s najlepšími ponukami," uviedol.
Americký minister financií dodal, že základnú desaťpercentnú tarifu chce Trump ponechať pre väčšinu krajín.
Loading
...
Svetové burzy sa opäť rozhýbali
Na správu reagujú svetové akciové burzy. Hlavné indexy v stredu prudko posilnili.
Akciový index S&P 500 vzrástol o 9,52 percenta na 5456,90, zaznamenal tak najvýraznejší jednodňový nárast od roku 2008.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 7,87 percenta a zakončil obchodovanie na 40 608,45 bodu.
Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil dokonca o 12,16 percenta na 17 124,97 bodu. Zaznamenal tak druhý najprudší jednodňový nárast vo svojej histórii.
Výrazne posilňovali napríklad akcie technologických spoločností Apple a Nvidia.
Na devízovom trhu americký dolár po Trumpovom oznámení zmazal svoje počiatočné straty a posilnil.

Okolo 22: 00 SELČ euro voči doláru vykazovalo pokles o zhruba štvrť percenta a pohybovalo sa v blízkosti 1,0930 USD. Počas dňa sa pritom jednotná európska mena vyšplhala až na 1,1095 USD.
Po piatich dňoch znižovania začali rásť aj ceny ropy, ktoré sa počas dňa dostali až na štvorročné minimum.
Brent si okolo 19:45 SELČ pripísal 1,6 percenta a pohyboval sa okolo 63,80 dolára za barel, predtým jeho cena krátko spadla až na 59,77 dolárov, najnižšie od februára 2021.
Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase vykazovala nárast o 1,7 percenta na 60,60 dolárov za barel.
Ceny ropy klesali od momentu, keď Trump oznámil takzvané recipročné clá.
Vysoké colné poplatky by mohli stiahnuť ekonomiku do recesie, čo by podkopalo dopyt okrem iného aj po pohonných hmotách.
Šance na rýchlu dohodu sú malé
Čína v reakcii na recipročné clá zaviedla odvetné opatrenia a Trump následne schválil ďalšie zvýšenie ciel na čínsky tovar, v súčte až na 104 percent.
Peking oznámil, že Čína sa nepodvolí, a postup Washingtonu označil za vydieranie. Trump mu následne zvýšil clá na 125 percent.

Analytici uvádzajú, že razantné odvetné opatrenia Číny znižujú šance na rýchlu dohodu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Zvyšujú sa tak obavy z hospodárskej recesie po celom svete, uviedla agentúra Reuters.
Pokles cien ropy pôvodne prehĺbilo aj rozhodnutie skupiny OPEC+ zvýšiť v máji ťažbu ropy o 411-tisíc barelov denne. To podľa analytikov spôsobí prebytok ropy na trhu.
Skupina OPEC+ zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom.