Americký prezident Donald Trump pozastavil platnosť pôvodných recipročných ciel na 75 krajín sveta na 90 dní. Na toto prechodné obdobie by mali platiť „len“ desaťpercentné recipročné clá.
V statuse na sociálnej sieti True Social Trump ocenil, že ide o krajiny, ktoré sa mu ozvali a mali aspoň ochotu vyjednávať.
Medzi nimi by mala byť aj Európska únia, ktorú pri vyjednávaniach zastupoval slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Pôvodne Trump navrhol pre EÚ recipročné clá vo výške dvadsať percent.
O niečo iný príbeh je Čína, ktorá ako jediná krajina reagovala odvetnými clami, preto Trump zvýšil na jej tovary clá už tretíkrát v rade - najnovšie zo 104 na 125 percent. Či je to konečné číslo, nevie momentálne zrejme ani samotný Trump.
Americký minister financií Scott Bessent povedal, že pozastavenie ciel a naopak ich zvýšenie Číne bolo od začiatku „majstrovským plánom, ktorý sa vyplatil“. „Bola to jeho stratégia zatlačiť Čínu do kúta,“ povedal Bessent.
Prvá špekulácia už v pondelok
Plán na odklad ciel na 90 dní sa prvýkrát objavil v pondelok poobede krátko po otvorení amerického trhu. Bilióny dolárov sa v priebehu niekoľkých minút valili do trhu, akcie rástli o desiatky percent.
Lenže o pätnásť minút neskôr Biely dom informáciu označil za hoax. Trh sa okamžite spľaskol a investori zisky vymazali v priebehu nasledujúcich minút.
V stredu sa situácia zopakovala. Aj v tomto prípade javí prvky manipulácie s finančným trhom. Na sociálnej sieti napísal, že je ideálny čas na nákup akcií.
Pár minút pred publikovaním statusu Donalda Trumpa americký index S&P 500 podrástol o jedno percento, pričom žiadna významná informácia dovtedy na trhu nebola. Nasledoval Trumpov status, ktorý vyvolal extrémnu rally.
Akcie firiem, ktoré boli v ostatných dňoch pod masívnymi výpredajmi, rástli o vyše dvadsať percent. Takýto jednodenný rast bol najsilnejší od finančnej krízy v roku 2008.
Známi vlci z Wall Street ako napríklad Bill Ackmann, ktorý má, mimochodom, nakúpené akcie zbitej spoločnosti Nike, Trumpovi „ďakuje v mene Američanov “.
Ďalší známy investor Bill Gross, ktorý preferuje skôr dlhopisy a konzervatívnejšie akcie, na sociálnej sieti X rozhodnutie Trumpa pochvaľuje, ale prekáža mu spôsob: „Moje portfólio defenzívnych akcií je zelené (v zisku), takže neľutujem. Ale pýtam sa vás, chceli by ste vlastniť vysoko volatilné americké akcie, ktorých cena závisí od toho, či sa prezident dobre vyspal a ráno sa zobudil, aby zvrátil politiku, ktorú hlásal včera?“
Akcie odtrhnuté z reťaze
Kto sa v ostatných dňoch pozeral na svoje portfólio, ako sa prepadá do čoraz hlbších strát, sa môže tešiť. Aspoň na pár dní, kým Trump zasa niečo nepovie. Rast na akciových trhoch bol v stredu naozaj výnimočný.
Index najväčších amerických firiem S&P 500 vyletel nahor o neuveriteľných 9,52 percenta. Bol to najväčší jednodňový skok od roku 2008, keď sa svet utápal vo finančnej kríze. Ak sa pozrieme ešte do hlbšej minulosti, šlo o tretí najvyšší zisk počas jediného dňa od druhej svetovej vojny.
Od 3. apríla bol pritom S&P 500 pod tlakom výpredajov a dosiahol celkovú stratu dvanásť percent. To je pokles, ktorý nebol zaznamenaný od pandémie. V priebehu stredy sa investorom podarilo takmer celú stratu od 3. apríla vymazať. A stačili im na to prakticky len štyri hodiny obchodovania.