BRATISLAVA. Navonok možno nie príliš atraktívny zákon, ale o to významnejší pre budúcnosť. Európska únia sa priblížila k cieľu zabezpečiť do roku 2050 zdravú európsku pôdu.
Ako uvádza oficiálny web europarlamentu, neformálna dohoda medzi spoluzákonodarcami EÚ zabezpečí monitorovanie pôdy vo všetkých krajinách Únie a poľnohospodári dostanú lepšiu podporu na zlepšenie zdravia pôdy.
Poznačená je väčšina pôdy
Podľa dohody, ktorú v stredu večer dosiahli vyjednávači Parlamentu a Rady, budú musieť členské štáty monitorovať a hodnotiť zdravie pôdy na svojich územiach pomocou spoločných pôdnych deskriptorov - charakterizujúcich fyzikálny, chemický a biologický aspekt zdravia pôdy pre každý jej typ - a metodiky EÚ pre miesta odberu vzoriek.
Odhaduje sa, že približne 60 až 70 percent pôdy EÚ je nezdravých. Po novom bude existovať verejný zoznam potenciálne kontaminovaných pôd vo všetkých krajinách bloku. Pre poľnohospodárov a lesníkov to však neznamená žiadne nové povinnosti.
Jednoduchšie to budú mať aj členské štáty. Tie budú môcť voľne stavať na národných kampaniach monitorovania pôdy alebo iných ekvivalentných metodológiách.
Monitoring a jednoduchšie postupy
Európska komisia podporí členské štáty posilnením svojho súčasného programu EÚ na odber vzoriek pôdy LUCAS Soils. Ponúkne tiež finančnú a technickú podporu šitú na mieru.
„Dnešná dohoda je dôležitým míľnikom v zlepšovaní podpory pre farmárov a všetkých ostatných pri udržiavaní zdravej pôdy. Základným kameňom nového zákona o monitorovaní pôdy je poskytnúť im lepšie informácie a pomoc a zároveň predchádzať byrokracii a novým povinnostiam,“ povedal slovenský europoslanec a spravodajca uvedenej legislatívy Martin Hojsík.
Teraz sa očakáva, že Rada túto dohodu formálne prijme a Parlament potom bude musieť schváliť znenie v pléne v druhom čítaní. Smernica nadobudne účinnosť 20 dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Od tohto dátumu budú mať krajiny EÚ tri roky na transpozíciu smernice do svojich vnútroštátnych právnych predpisov.