Oceliareň U. S. Steel Košice zakončila minulý rok so stratou 99,6 milióna eur. Ako prvý na to upozornil Denník E. V červených číslach pritom bola už v roku 2023, keď prerobila vyše 31 miliónov eur.
Okrem toho, ako vyplýva z výročnej správy spoločnosti, U. S. Steelu vlani klesli medziročne tržby o 15 percent na úroveň 2,7 miliardy eur.
Nepriaznivé finančné výsledky pritom nemusia byť jedinou zlou správou pre východoslovenskú oceliareň. Popri oslabenom dopyte po jej produktoch sa jej môžu dotknúť aj efekty ciel amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Prečo prehĺbili stratu
Podľa výročnej správy stratu U. S. Steel Košice spôsobili najmä tri faktory, a to nepriaznivé obchodné podmienky, nižšie priemerné predajné ceny všetkých produktov a vyššie prevádzkové náklady.
Zlý hospodársky výsledok nepomohol kompenzovať ani pokles nákladov na suroviny či nižšie náklady na energie.
Napríklad vo štvrtom kvartáli 2024 sa cena ocele na trhu pohybovala okolo 700 eur za tonu, čo bolo o sto eur menej ako predvlani. Navyše, spotreba ocele v EÚ vlani klesla o 2,3 percenta v dôsledku neistoty na trhu, vojny na Ukrajine a zhoršujúceho sa výhľadu európskeho priemyslu.
Výroba ocele v Košiciach tak vlani klesla na 3,5 milióna ton, čo bolo o 300-tisíc ton menej ako v roku 2023.
Vedľajšie efekty ciel
Prognózy košickej fabriky na tento rok zatiaľ nevyznievajú optimisticky. Spotreba ocele by síce podľa jej odhadov v tomto roku mohla stúpnuť o 2,2 percenta, no očakáva sa slabý dopyt v stavebníctve a vo výrobe automobilov.
Okrem toho, manažéri slovenských hutníckych fabrík nedávno pre INDEX vyjadrili obavy z vedľajších efektov 25-percentných ciel na hliník a oceľ, ktoré v marci zaviedol Trump.
Podľa nich zákazníci, ako sú automobilky, prestanú nakupovať slovenskú oceľ a uprednostnia lacnejšiu konkurenciu napríklad z Číny, ktorá do Európy presmeruje produkciu, doteraz určenú pre USA.
Priamo sa Trumpove clá U. S. Steel Košice nedotknú. Viac ako 60 percent produkcie totiž smeruje na trhy krajín V4 a zvyšok do štátov EÚ. Na americký trh nevyváža vôbec.
Stávka na akvizíciu
Napriek zlým hospodárskym výsledkom a neistým vyhliadkam vidí vedenie U. S. Steel Košice aj isté pozitíva.
„Nezávislí experti naďalej vnímajú našu spoločnosť ako životaschopný podnik vďaka našej strategickej geografickej polohe a technologickým možnostiam,“ píše vo výročnej správe prezident spoločnosti James Bruno.
Spolieha sa najmä na blížiace sa spojenie materskej firmy v USA s japonskou oceliarňou Nippon Steel. Tá podľa neho prinesie zdroje a technické know-how, ktoré môžu košickú oceliareň posunúť na novú úroveň.
Lenže plánovanú akvizíciu za takmer 15 miliárd dolárov vlani zablokoval vtedajší americký prezident Joe Biden. A Trump sa tiež pôvodne vyjadril, že veľkého domáceho výrobcu ocele len tak ľahko Japoncom nepredá. Nippon Steel medzičasom zablokovanie prevzatia americkej oceliarne zažaloval na súde.
Najnovšie sa Trump už vyjadruje, že by mu neprekážalo, keby Nippon Steel prevzal menšinový podiel v U. S. Steel. Japonci sa snažia Američanov presvedčiť aj tým, že do niektorých závodov U. S. Steelu investujú niekoľko miliárd dolárov.
Tieto investície by mohli pomôcť aj košickej oceliarni, napríklad v modernizácii vysokých pecí na elektrické.