DSS-ky budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku.
Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady vo štvrtok definitívne schválili. O právnej norme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Investície do rozvoja ekonomiky
Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.
Tie však musia byť súčasťou dôležitých infraštruktúrnych projektov celospoločenského významu na území Slovenskej republiky. Projekty by mali prinášať hospodársky alebo sociálny úžitok, najmä v oblasti dopravnej, sociálnej či energetickej infraštruktúry.

Tieto investície by mali byť podľa ministerstva práce v rámci druhého piliera doplnkové, vhodné na diverzifikáciu.
Horná hranica pre celkovú expozíciu voči alternatívnym investičným fondom bude na úrovni 5 percent čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. To v súčasnosti predstavuje sumu okolo 800 miliónov eur.
„Celkový objem majetku v správe dôchodkových správcovských spoločností bol na začiatku apríla 2025 na úrovni približne 16,6 miliardy eur. Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú,“ uviedlo v predkladacej správe ministerstvo práce.
V súčasnosti DSS podľa rezortu umiestňujú majetok v druhom pilieri prevažne do akciových investícií, ktoré kopírujú vývoj svetovej ekonomiky.
Podstatná časť aktív je pritom zameraná na USA, v menšej miere na Európu alebo vyspelé ázijské trhy. Ministerstvo práce chce novelou presmerovať časť investícií dôchodkových fondov aj na Slovensko.

„Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky, napríklad výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra,“ priblížilo ministerstvo.
Ľudia sa nemusia báť, tvrdí minister
Investície z druhého piliera do infraštruktúry Slovenska pomôžu sporiteľom aj samotnému štátu, povedal minister práce Erik Tomáš z Hlasu.
„Nikto týmto zákonom nesiaha na úspory v druhom pilieri, nikto nejde nič brať ľuďom z druhého piliera, ale naopak, tento zákon má len umožniť investovať v širšom rozsahu ich nasporené peniaze tak, aby získali primeraný výnos,“ uviedol.
Novela zákona podľa neho rozširuje možnosti investovania časti majetku z druhého piliera aj do takzvaných alternatívnych investičných fondov, cez ktoré je možné financovať rôzne infraštruktúrne projekty.
Ide napríklad o nájomné bývanie, výstavbu diaľnic, nemocníc či energetickej a zelenej infraštruktúry. Tomáš zdôraznil, že tieto investície budú výhodné nielen pre sporiteľov, ale aj pre zamestnávateľov, ktorí budú môcť využívať nájomné bývanie ako sociálny benefit pre svojich zamestnancov.
Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme. Ľudia sa preto nemusia obávať, štát totiž nebude nijakým spôsobom ovplyvňovať DSS v tom, kde a koľko majú investovať.
„Vidíme, čo sa deje na trhoch, ktoré momentálne výrazne padli, a tá nová informácia je, že majetok v druhom pilieri sa znehodnotil za pár týždňov zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur. O to je teda lepšie diverzifikovať investície z druhého piliera, o to lepšie je rozkladať tieto investície aj na viacero projektov či investovať do bezpečnejších projektov, za ktorými v tom závere stojí aj štát,“ uzavrel Tomáš.
Pozmeňovák progresívcov neprešiel
Poslanci pri hlasovaní odmietli pozmeňujúci návrh opozičného PS na zvýšenie odvodov do druhého piliera.
Hnutie navrhovalo, aby v budúcom roku vzrástli zo súčasných 4 percent na 6 percent a následne by sa každoročne zvyšovali o ďalších 0,25 percentuálneho bodu (p. b.), kým by nedosiahli 7 percent.
„Navrhovatelia majú za to, že najlepším a najefektívnejším spôsobom, ako ochrániť a zhodnotiť úspory sporiteľov v 2. pilieri, je postupne navyšovať percento odvodu do 2. piliera,“ zdôvodňovali predkladatelia.
Novela bude účinná dňom vyhlásenia.