V máji 2010 denník Nový Čas priniesol článok, v ktorom ho jeden z čitateľov upozornil na stretnutie troch advokátov. Na terase luxusnej reštaurácie sa stretli Juraj Hatvany, Juraj Mravčák a Norbert Hubinský.
Všetkých troch spájala kauza takzvaného nástenkového tendra. Ich spoločnosť Avocat sa vtedy vyhrievala na výslní, k čomu jej pomohli početné štátne zákazky.
Po pätnástich rokoch je situácia diametrálne odlišná. Zdá sa, že Norbert Hubinský rieši vážne finančné problémy. Jeho luxusnú haciendu, ktorá je v obci Lozorno neďaleko Bratislavy známa pod prezývkou mauzóleum, posiela banka do dražby.
Ak sa uskutoční, zaradí sa medzi najväčšie v regióne.
Biznis so štátom
Kedy sa advokátska kancelária zviditeľní na verejnosti? Obyčajne vtedy, keď zastupuje prominentného klienta alebo kauzou, do ktorej sa namočí. V prípade Avocatu môžeme hovoriť skôr o druhom prípade.
Firmu vo februári 2001 založili Juraj Mravčák a Norbert Hubinský, ku ktorým sa po pár mesiacoch pridal Juraj Hatvany.
Ich advokátska kancelária začala pomerne rýchlo získavať štátne zákazky. Jej služby od roku 2004 využívali Fond národného majetku (FNM) a najmä Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Od nej získala v rokoch 2004 až 2005 zákazky za 1,7 milióna eur. Poskytovala jej napríklad poradenstvo pri príchode automobilky Kia na Slovensko.
Okrem advokácie rozbehli právnici aj developerský biznis. Sesterská spoločnosť Avocat Group stála napríklad za projektom Letná residence.
Ako v roku 2009 upozornili Hospodárske noviny, v propagačných materiáloch sa označovala za „renomovanú právnickú firmu“, ktorá „patrí k lídrom v poskytovaní právnych služieb v Slovenskej a Českej republike“ a spolupracuje s tridsiatkou asociovaných právnikov.
Nástenkový tender
Do pozornosti médií sa Avocat dostal aj za prvej vlády Roberta Fica (Smer), keď sa zaplietol do takzvaného nástenkového tendra.
Išlo o najväčšiu kauzu prvej Ficovej vlády, ktorá stála kreslo dvoch ministrov, nominantov Slovenskej národnej strany (SNS).
Podstata kauzy bola v tom, že keď ministerstvo výstavby v máji 2007 vyhlásilo tender na poradenské a právne služby pri čerpaní eurofondov za 120 miliónov eur, oznam bol štyri dni vyvesený len na nástenke na zamknutej chodbe ministerstva.
Do tendra sa „prihlásil“ len jeden uchádzač, a to konzorcium firiem Zamedia a Avocat.
Médiá rýchlo zistili, že ide o firmy blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Napokon, Hatvany bol nominantom SNS v dozornej rade Slovenskej pošty a Mravčák sedel v správnej rade Železníc SR (ŽSR).
Keď kauza prepukla, Fico odvolal ministra výstavby Mariána Janušeka. Problém bol, že ho nahradil Igor Štefanov, ktorý bol Janušekovou pravou rukou, viedol výberovú komisiu „nástenkového tendra“ a podpísal aj zmluvu s „víťazmi“.

To, že v tendri boli porušené pravidlá, zhodne konštatovali Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), Európska komisia a nakoniec aj súdy. Tie odsúdili Janušeka aj Štefanova na dlhoročné tresty odňatia slobody. Janušek dostal jedenásť, Štefanov deväť rokov za mrežami.
„Tento tender dlhodobo traumatizoval spoločnosť, posilňoval v nej presvedčenie, že funkcionári si pod politickým krytím môžu robiť čokoľvek v priamom prenose. Vzhľadom na to považoval odvolací súd za potrebné uložiť obžalovaným taký trest, ktorý bude mať aj odstrašujúci účinok,“ uviedol predseda senátu v roku 2018 pri vynesení rozsudku.
Honosná hacienda
Vráťme sa však do obdobia úradovania Štefanova. Ten síce spornú zmluvu za 120 miliónov eur zrušil, advokátskym kanceláriám však stihol vyplatiť vyše 12 miliónov. A práve v tomto období sa začal písať príbeh haciendy, ktorá zmenila podobu Lozorna.