BRATISLAVA. Produkcia v stavebníctve počas februára 2025 dosiahla 501 miliónov eur a medziročne vzrástla o 3,4 %.
Stavebné podniky si tak udržali vyšší výkon už štvrtý mesiac v rade. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostal objem stavebnej produkcie približne rovnaký.
Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Nová výstavba aj údržby stavieb
Pozitívny výsledok stavebníctva ovplyvnil mierny rast oboch podielovo významných zložiek produkcie realizovanej na Slovensku, ako novej výstavby o 2,7 %, tak aj opráv a údržby stavieb o 2,2 %. Tlmiaci účinok na výkon stavebníctva mal viac ako tretinový prepad podielovo malej zložky ostatných prác. Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila 88 % celkových výkonov odvetvia.
V členení podľa typu stavby výkony stavebníctva podporil päťpercentný rast prác na inžinierskych stavbách, ktoré zaznamenali reálny rast produkcie po 9 mesiacoch útlmu. Dominantnejšia výstavba budov však klesla, ale len veľmi mierne, o 0,3 %.
Výsledok stavebníctva vo februári 2025 podržal aj výrazný, až štvrtinový rast výkonov stavebných firiem v zahraničí. Ich podiel na celkovej produkcii odvetvia dosiahol takmer 12 %.
V súhrne za dva mesiace roka 2025 hodnota stavebnej produkcie dosiahla 937 miliónov eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 5,1 %. Vzrástla dominantná nová výstavba o 2,2 %, ako aj opravy a údržba o 1,9 %.
Z hľadiska výrobného zamerania vplyv vyššieho objemu výstavby budov mierne redukoval medziročne nižší objem prác na inžinierskych stavbách. Práce realizované v zahraničí evidovali až o polovicu vyššiu hodnotu prác ako za rovnaké obdobie pred rokom.

Analytik: Čeliť bude stagnujúcemu dopytu
Stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch pravdepodobne stále čeliť stagnujúcemu alebo len ľahko sa zotavujúcemu dopytu.
Uviedol to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v komentári o údajoch o februárovej stavebnej produkcii, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Výstavbu budov minimálne v prvej polovici roka budú brzdiť síce už klesajúce, ale stále relatívne vysoké úroky i nízka investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh s bývaním už svoje dno našiel. Jeho zotavenie však bude len pozvoľné a k úrovniam spred energetickej/inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži,“ spresnil.
Smerom k záveru roka by podľa neho ale bytovú výstavbu mohol podporiť nový stavebný zákon, na ktorého schválenie mohla časť developerov vyčkávať. „Silu tohto efektu by nám mohli naznačiť už jarné stavebné povolenia, resp. rýchlosť a rozsah, s akými sa odrazia odo dna. Obmedzovať aktivitu v nebytovej výstavbe bude predovšetkým fiškálna konsolidácia, ktorej náklady bude z veľkej časti znášať práve podnikový sektor,“ poznamenal.
„Výstavba infraštruktúry by sa mala postupne rozbehnúť, keď ju podporí nábeh stavebných projektov financovaných z nového rozpočtovacieho obdobia eurofondov či plánu obnovy. Chronické problémy pri výstavbe verejnej infraštruktúry však najskôr budú pozitívne efekty z rozbehu verejných projektov predsa len stále čiastočne tlmiť,“ podčiarkol.
Aj vďaka nižšej porovnávacej báze z minulého roka by sa stavebníctvo podľa neho tento rok ale malo predsa len vrátiť do plusu, avšak minuloročné straty najskôr plne nedokáže vymazať.
„Postupné oživenie podporené i poklesom úrokových sadzieb, ktoré nebude len výsledkom priaznivého bázického efektu, očakávame prevažne až v druhej polovici roka. Rýchlosť zotavenia pritom môžu brzdiť i problémy na ponukovej strane, najmä nedostatočná kapacita domáceho stavebníctva vrátane nedostatku zamestnancov,“ dodal analytik.