SME

Rekonštrukcia Vážskeho mosta v Komárne je pred vydaním povolenia stavby

Predpokladaná hodnota rekonštrukcie mosta je do troch miliónov eur.

Minister dopravy Jozef Ráž.Minister dopravy Jozef Ráž. (Zdroj: TASR)

KOMÁRNO. Rekonštrukcia Vážskeho mosta v Komárne, ktorý je už roky podopretý, je vo fáze pred vydaním povolenia pre túto stavbu a vyhlasovania verejného obstarávania na zhotoviteľa.

Vyhlásil to minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru), ktorý v rámci kontrolného dňa rokoval o dopravných projektoch s primátorom Komárna Bélom Keszeghom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hodnota je do troch miliónov eur

Podľa Ráža predpokladaná hodnota rekonštrukcie tohto mosta je do troch miliónov eur.

Stavebné práce na rekonštrukcii mosta na ceste I/63 v Komárne cez rieku Váh by sa podľa predpokladov mali začať po ukončení verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby a podpise zmluvy o dielo. Výstavba by mala byť ukončená do 12 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Práce na moste budú realizované za premávky v polovičnom jazdnom profile. V súčasnosti sú na moste uskutočňované periodické merania zvislých posunov mosta a rektifikácia systému podopretia mosta vzhľadom na extrémne teploty ovzdušia.

Vážsky most bol postavený v roku 1955 ako monolitický železobetónový most. Jeho technický stav si vyžiadal neodkladnú rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá bola ukončená v júli 2020. Počas nej bolo vybudované dočasné podopretie mosta pilierom na umelom ostrovčeku vo Váhu. To umožňuje užívať most aj nákladnej doprave bez obmedzenia.

Ráž s Keszeghom hovorili aj o úprave sútoku riek Váh a Dunaj tak, aby bol prístupný verejnosti, a aby tam bolo možné zrealizovať zámer výstavby vyhliadkovej veže.

Jednou z veľkých investícií z plánu obnovy historických budov je základná škola na ulici Pohraničnej, ktorej budova je najstaršou školou na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Podané tri projekty

Minister informoval, že Komárno má podané tri projekty na budovanie cyklotrás, jeden je už v realizácii a dva sú v príprave. "Verím, že budú úspešní, verím aj tomu, že Európska únia nám týmto smerom posunie ďalšie a ďalšie zdroje," dodal.

K otázke železničnej stanice v Komárne Ráž povedal, že sa spracováva úvodná štúdia na jej rekonštrukciu v rámci vyčlenených finančných prostriedkov z Programu Slovensko.

"Máme vytypovaných niekoľko desiatok železničných staníc po Slovensku, toto je jedna z nich. Verím, že v spolupráci s pánom primátorom sa podarí zrealizovať jej zrekonštruovanie. Sú v nej pekné fresky. Myslím si, že je to jedna zo staníc, ktorá si zaslúži rekonštrukciu a zachovanie," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, týkajúcu sa obchvatu Komárna, Ráž podotkol, že ide o projekt s hodnotou 120 až 150 miliónov eur.

"V čase konsolidácie a v čase, keď už EÚ neposkytuje prostriedky na obchvaty, bude veľmi ťažké zohnať na takúto investíciu peniaze. Riešenie, ktoré sa ponúka, a ktoré navrhol primátor, je možno čiastočné obmedzenie kamiónovej dopravy, ale to bude potrebné riešiť s maďarskou stranou. Momentálne vzťahy sú výborné, čiže budeme sa o tom rozprávať, ako odťažiť mesto od kamiónov," povedal.

Keszegh ocenil intenzívnu a konštruktívnu spoluprácu s rezortom dopravy. „Vážsky most slúži nielen občanom Komárna, ale celému regiónu,“ poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (12. 4. 2025)
USD 1.135
AUD 1.820
CZK 25.147
JPY 162.070
CAD 1.574
GBP 0.867
HUF 408.900
PLN 4.295
CHF 0.925
SEK 11.120

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 373
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 518
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 306
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 353
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 957
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 513
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú vysoké ceny kakaa a hrozba ciel na dovoz do USA.


TASR
Ilustračné foto

Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK.


TASR
Plantáž s kakaom v Indonézii.

V tomto roku sa vyrobilo okolo 228 miliónov čokoládových zajačikov.


TASR
Čínsky obchod

Európsky oceliarsky sektor má už teraz problémy, povedala expertka.


SITA 1
SkryťZatvoriť reklamu