V stredu sa na finančných trhoch odohrala divoká párty. Stačil na to status amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil v ňom, že pozastavuje clá, ktoré nazýva recipročnými, na 90 dní.
Stalo sa to po siedmej hodine večer nášho času. A akcie, ktoré v poslednom období prudko padali, okamžite vyleteli ako raketa.
Index najväčších amerických firiem S&P 500 vystrelil nahor v priebehu štyroch hodín o 9,52 percenta.

Bol to najväčší jednodňový skok od roku 2008. Technologický Nasdaq poskočil o vyše dvanásť percent, v jeho prípade to bol najväčší jednodňový skok od januára 2001.
To, čo sa udialo v stredu, má však trpkú príchuť. Existujú indície, že mohlo dôjsť k manipulovaniu finančného trhu.
V Spojených štátov sa začalo diskutovať o tom, či informácie o Trumpovom kroku nevyužili jemu blízki ľudia, ktorí na tom mohli zarobiť. Správanie na trhu s opciami naznačuje, že to nie je úplne vylúčené.
Zisk v tisíckach percent
Už pár hodín pred rozhodnutím o dočasnom pozastavení ciel Trump na sociálnu sieť Truth Social napísal, že je „najlepší čas na nákup“. Spravil tak len sedem minút po otvorení amerických búrz.
Index S&P 500 v priebehu pár minút poskočil o 1,5 percenta a zdá sa, že časť sledovateľov Trumpa skutočne jeho slova počúvla.
Keď Trump vydal druhý status o štyri hodiny neskôr, rozbehlo sa akciové eldorádo, v ktorom sa finančné trhy odtrhli z reťaze. Prudký rast okamžite spľaskol na druhý deň vo štvrtok.
Neexistujú priame dôkazy o tom, že by niekto z Trumpovho okolia obchodoval na trhu na základe dôverných informácií. Ak by niektorí obchodníci alebo členovia jeho tímu vedeli o Trumpovom pláne pozastaviť clá ešte pred jeho oficiálnym oznámením a informácie využili pri obchodovaní, šlo by o zneužitie neverejných informácií (insider trading), čo je nelegálne a trestné.
Analytici z portálu Unusual Whales, ktorí sledujú detailne dáta o obchodovaní na trhu, si všimli, že v stredu niekto podozrivo dobre umiestnil obchodné príkazy, čo zarobilo obrovské peniaze.
Pár minút predtým, ako Trump zverejnil status, vzrástol objem takzvaných call opcií v populárnom ETF fonde SPDR S&P 500 ETF Trust od spoločnosti State Street. Je známy aj pod skratkou SPY.
Podobné obchody boli paralelne spravené aj pri ETF fonde na technologický index Nasdaq – Invesco QQQ Trust a ProShares UltraPro QQQ.
Call opcie dávajú obchodníkovi právo kúpiť podkladové aktívum za stanovenú cenu. Ak ich niekto otvára, zjednodušene špekuluje na rast trhu.
Keďže tieto obchody prebehli pred Trumpovým statusom, vyvoláva to podozrenie, že niektorí obchodníci mohli vedieť o pripravovanom oznámení, ktoré viedlo k prudkému rastu trhov.
Navyše call opcie boli takzvané Zero DTEs (Zero Days to Expiration). Je to typ opcie, ktorý exspiruje v deň ich obchodovania. Obchodník tak špekuloval, že SPY porastie nad stanovenú úroveň (strike cenu) už v deň, kedy call opciu otvoril.
Ak by strike cenu nedosiahol, call opcia by vypršala a investor by prerobil peniaze, ktoré do nej investoval.
V jednom prípade podľa denníka The Wall Street Journal obchodník investoval do call opcií 21-tisíc dolárov, keď bol SPY na úrovni 500 dolárov a strike cenu mal na úrovni 509 dolárov. V ten deň však SPY vyletel až na úroveň 546 dolárov. Ak by obchod uzavrel na tejto ideálnej úrovni, zarobiť by teoreticky mohol 350-tisíc dolárov.
Portál Unusual Whales upozorňuje aj na prípad, keď sa investorovi podarilo zarobiť na tomto obchode dokonca 2100 percent pôvodnej investície. Či to bola zhoda náhod, alebo udalosť, ktorá sa bude vyšetrovať, nevedno.
Loading
...
Opozícia chce vyšetrovanie
Vo štvrtok zaslali demokratickí senátori Ruben Gallego (Arizona) a Adam Schiff (Kalifornia) list na Úrad pre vládnu etiku, v ktorom požadujú federálne vyšetrenie.
Chcú odpoveď na podozrenia, či niektorí členovia Trumpovej administratívy alebo jeho rodiny nemali informácie o pozastavení ciel a nezneužili ich vo vlastný prospech.
„Rozhodnutie prezidenta Trumpa zmierniť väčšinu ciel spôsobilo, že finančné trhy po krachu a divokých výkyvoch prudko vzrástli. Prezident, jeho rodina a jeho poradcovia majú jedinečnú pozíciu na to, aby o tom vedeli a využívali neverejné informácie pre svoje investičné rozhodnutia,“ napísali senátori v liste.
Mimochodom Trump drží veľkú časť svojho investičného majetku v akciových podieloch spoločnosti Truth Social, Trump Media & Technology Group. Táto firma sa na burze obchoduje s tickerom DJT a patrí pod ňu aj sociálna sieť Truth Social. Cez ňu Trump informuje o svojich rozhodnutiach. Akcie DJT v stredu vystrelili o 22 percent.
Biely dom špekulácie o manipulácii s trhom poprel.
V stredu, keď burzy panicky rástli, navštívili Biely dom aj dvaja miliardári. Vo videu, ktoré sa dostalo sa sociálne siete, Trump ukazuje prstom na finančného investora Charlesa Schwaba a majiteľa tímu NASCAR Rogera Penskeho.
Odkazuje im, že jeden práve zarobil 2,5 milióna dolárov a druhý 900 miliónov dolárov. „To nie je zlé!“ žartoval Trump s úsmevom.
Loading
...
Prípady potenciálnej manipulácie s trhom najskôr vyšetrujú burzy, v tomto prípade by to bol Nasdaq a New York Stock Exchange. Ich interní vyšetrovatelia hľadajú obchodné anomálie a nezvyčajné obchodné vzorce konkrétnych obchodníkov.
Ak nájdu dôkazy o nezvyčajnej aktivite, podozrenia nahlásia Komisii pre cenné papiere a burzy, ktorá udalosti prešetrí a zváži, či existuje dostatok dôkazov na to, aby bolo možné niekoho obviniť.