BRATISLAVA. Opozičné PS je ochotné dodať podpisy svojich poslancov k pozmeňujúcemu návrhu, ktorý by zrušil transakčnú daň pre časť subjektov.
Uviedol to líder PS Michal Šimečka v reakcii na vyjadrenie predsedu SNS Andreja Danka k svojom návrhu na zrušenie transakčnej dane.
Kritizoval koalíciu, že zrejme bude trvať niekoľko mesiacov, kým dôjde k zrušeniu tejto dane.
Sme pripravení, odkazuje PS
„Sme pripravení urobiť všetky kroky v Národnej rade k tomu, aby tá daň bola zrušená. Ak Andrej Danko nemá dostatok podpisov poslancov, aby mohol podať pozmeňovací návrh, my mu tie podpisy ponúkame a potom, samozrejme, aj hlasy za zrušenie tej transakčnej dane,“ povedal Šimečka na tlačovej konferencii.
Vyzval prezidenta Petra Pellegriniho aj Danka, aby konali a „nevyhovárali sa“, že zrušiť daň nejde.
„Ponúkli sme aj obrovské množstvo možností, ako usporiť namiesto tých 700 miliónov, ktoré údajne má vybrať tá daň,“ zdôraznil.
Koaličná SNS cez víkend avizovala že návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov predloží na májovú schôdzu Národnej rady SR. Plánovala ju predložiť už na aktuálnu schôdzu formou pozmeňujúceho návrhu k zákonu o dani z príjmov. V koalícii však pre tento zámer nenašla podporu. Návrhom chce presadiť, aby boli malé firmy a živnostníci s ročným obratom do 100.000 eur od transakčnej dane úplne oslobodení.
Šimečka kritizuje, že takto bude zrušenie dane trvať veľmi dlho, a došlo by k tomu možno až na jeseň.
Aj opozičné hnutie Slovensko tvrdí, že by podporilo návrh SNS na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov.
SaS chce zmierniť vplyv na zdravotníctvo
Opozičná strana SaS chce zasa zmierniť vplyv transakčnej dane na zdravotníctvo.
Plánuje to presadiť novelou zákona o dani z finančných transakcií, ktorú má aktuálne v Národnej rade.
Navrhuje v nej, aby boli z transakčnej dane vyňatí všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti bez rozdielu.
Poukazuje pritom na to, že v súčasnosti sú od nej oslobodené iba štátne nemocnice ako príspevkové organizácie. Informoval o tom poslanec parlamentu Tomáš Szalay (SaS) na pondelkovej tlačovej konferencii.
„Na konci dňa si transakčnú daň v zdravotníctve odskáče slovenský pacient, buď vo vyšších poplatkoch, ktoré bude platiť, alebo v nedostupnejšej zdravotnej starostlivosti, pretože poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odmietnu byť ďalej súčasťou takéhoto systému, prípadne sa odzmluvnia,“ skonštatoval.
Apeloval na to, aby nebola žiadna transakčná daň pre všetkých poskytovateľov.
Poslanec vyzval na prijatie návrhu SaS v NR SR. Poukázal pritom na to, že viaceré asociácie sa pre transakčnú daň z dôvodu porušenia hospodárskej súťaže obrátili na Európsku komisiu. „Tak navrhujem, zíďme z kratšej cesty a schváľme tento náš návrh zákona, ktorý ruší transakčnú daň v zdravotníctve,“ argumentoval. Poslanec Marián Viskupič (SaS) mieni, že transakčná daň neškodí len pacientom, ale všetkým. „Jediné najlepšie a rozumné riešenie je zrušiť ju ako celok,“ podotkol.
Szalay sa venoval aj téme elektronických receptov. Kritizoval, že v zákone sa ešte stále neodstránila chyba, pre ktorú pre niektoré lieky zanikla možnosť vystavenia e-receptu.
Upozornil na to, že v súčasnosti situáciu rieši a upravuje iba metodické usmernenie ministerstva. Volal po oprave legislatívy.