Slovenské magnezitové závody (SMZ), ktoré sú významným zamestnávateľom v okrese Revúca, po šiestich ziskových rokoch hlásia za vlaňajšok stratu vo výške 129-tisíc eur. Tržby im však medziročne klesli až o štvrtinu na úroveň 47,8 milióna eur.
Horší hospodársky výsledok pripisuje vedenie podniku viacerým faktorom, ktoré nevie ovplyvniť. Ide najmä o oslabenie oceliarstva v Európe, efekt vojny na Ukrajine a prílev lacnej konkurencie z Ázie.
V článku sa dočítate:
- ako súvisí odbyt magnezitu s oceliarstvom,
- prečo fabrike v Jelšave škodí vojna na Ukrajine,
- prečo má byť magnezit strategická surovina,
- akú turistickú atrakciu poskytujú magnezitové bane.
Nadol ich stiahla Ostrava
Magnezit ťažia v Jelšave už viac ako sto rokov. Vyrábajú sa z neho žiaruvzdorné výrobky, ktoré sa využívajú v hutníckych peciach, stavebníctve, chemickom priemysle či na hnojivá.
Podľa vedenia magnezitky súvisí výrazný pokles odbytu predovšetkým s problémami v oceliarstve a stavebníctve.
„Prejavilo sa to najmä skončením výroby nášho veľkého odberateľa Liberty Ostrava a poklesom dodávok pre jednotlivých odberateľov v oceliarskom priemysle,“ hovorí generálny riaditeľ SMZ Roman Gažúr. Ostravská hutnícka firma Liberty vyhlásila vlani bankrot a hľadá nového majiteľa.
To, že oceliarom sa nedarí ani na Slovensku, potvrdzuje nedávno zverejnená takmer stomiliónová strata košického U. S. Steelu.
Ďalšia rana prišla pre jelšavskú magnezitku z Nemecka. „Náš odberateľ v Nemecku z dôvodu dovozu lacných konkurenčných produktov z krajín mimo EÚ výrazne obmedzil svoju výrobu, čo spôsobilo výpadok našich dodávok na osem mesiacov,“ vysvetľuje Gažúr.

Do Nemecka prúdia magnezitové produkty najmä z Číny a Indie. Tento rok už Nemci objednávky z jelšavskej magnezitky obnovili, takže jej výsledky môžu byť lepšie ako vlani.
Pokles dopytu sa prejavuje aj na zamestnanosti v podniku. Koncom vlaňajška v ňom pracovalo 660 ľudí, pritom v roku 2023 ich bolo 785.
Na Ukrajinu už vyvážajú
Za prepadom finančných výsledkov vidí Gažúr aj relatívne vysoké ceny energií. Hoci už od ich vrcholu v roku 2022 výrazne klesli a vlani sa držali pod úrovňou spred vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu, pre magnezitku sú stále vysoké.