BRATISLAVA. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavili projekt revitalizácie povodia rieky Morava, ktorý zamestnáva ľudí namiesto poskytovania dávok v hmotnej núdzi.
Projekt, financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR, zahŕňa obnovu 17 km úseku rieky Morava, na ktorom sa spoločne budú podieľať vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) aj zamestnanci sociálneho podniku.
Obnova 17 kilometrov dlhého úseku
Ako uviedli ministri, táto spolupráca je zároveň ukážkovým príkladom, ako odbremeniť sociálny systém od zbytočného zaťaženia a taktiež umožnenie sociálne odkázaným ľuďom integrovať sa na pracovnom trhu.
Projekt revitalizácie Moravy sa dotýka obnovy 17 kilometrov dlhého úseku povodia rieky Moravy v katastri obcí Sekule, Moravský Svätý Ján, Malé Leváre, Veľké Leváre a Gajary.
Taraba zdôraznil, že projekt zlepší zásoby a kvalitu podzemnej vody, ekologický stav rieky a na ňu naviazaných živočíchov. Revitalizácia zahŕňa obnovu riečnych procesov, záplavového územia, bočných ramien a prirodzeného charakteru rieky.
„Správnymi manažérskymi rozhodnutiami sa nám podarilo projekt revitalizácie Moravy nastaviť a rozbehnúť tak, aby sme efektívne prepojili adaptačné opatrenia s povodňovými plochami, obnovili mŕtve ramená a zároveň sme vytvorili dostatočný priestor na zadržiavanie vody v krajine a umožnili obnoviť prirodzené procesy rieky. Čo je však dôležité, namiesto tlačenia peňazí mimovládkam zapájame do revitalizačných prác vodohospodárov a zamestnancov sociálnych podnikov,“ zdôraznil Taraba.
Zapojených vyše 130 ľudí
Do prác je zapojených vyše 130 ľudí vrátane vodohospodárov a zamestnancov sociálnych podnikov. Používajú sa prírodné materiály ako kameň a drevo, pričom má byť vykopaných takmer 360 tisíc kubických metrov zeminy. Projekt podľa Tarabu efektívne prepája adaptačné opatrenia s povodňovými plochami a obnovuje prirodzené procesy rieky.
Práve zamestnanci sociálnych podnikov sa aktívne podieľajú na čistení povodia rieky Morava od náletových drevín a zlepšení prietočnosti meandrov. Minister práce Erik Tomáš uviedol, že projekt Práca namiesto dávok zaznamenal nárast žiadostí o vznik nových sociálnych podnikov. Cieľom je zamestnať nezamestnaných a zlepšiť životné podmienky v regióne.
„Tento projekt sa týka všetkých nezamestnaných ľudí. Aby mohla naša krajina ďalej prosperovať, každý, kto môže pracovať, by mal pracovať. Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, avšak z rôznych dôvodov nie sú. Medzi nimi sú aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém. A práve na tých, ktorí systém zneužívajú, sa zameriavame. Ako som viackrát zopakoval, len spravodlivý systém môže byť sociálny. Práca je najlepším nástrojom boja proti chudobe," povedal Tomáš.
Potreba zamestnávania Rómov
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško vyzdvihol potrebu zamestnávania Rómov a ich účasť na projekte.
„Toto je najideálnejšia a najrýchlejšia možnosť, ako im dokážeme dať prácu a príjem, aby uživili svoje rodiny a odpracovali si roky na zabezpečenie si príjmu v dôchodku. Táto vláda robí všetko preto, aby dostala našich Rómov do roboty a zabezpečila im pravidelný príjem. Vítam tento projekt a môžem zaň len poďakovať,“ doplnil Daško s tým, zamestnanci sociálnych podnikov budú pod dohľadom vodohospodárov vykonávať robotnícke a technické práce.
Vodohospodári koordinujú revitalizačné opatrenia povodia rieky Morava aj s rakúskou stranou, aby zabezpečili komplexnú obnovu cezhraničného ekosystému. Generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík uviedol, že bolo potrebné vyriešiť majetkovo-právne vyrovnanie pozemkov.
„Bývalé vedenie ministerstva nám nechalo na stole sto percent nevyriešených majetkovo-právnych vzťahov a nedostatočne spracovanú dokumentáciu pre usporiadanie pozemkov. K dnešnému dňu sme oslovili všetkých vlastníkov pozemkov, pričom vysporiadaných už máme takmer 90 % pozemkov,“ povedal Moravčík.
Dodal, že tento pokrok im už umožňuje realizovať ekologické opatrenia, ako je integrácia veľkých meandrov a zlepšenie ekologickej konektivity pre vodné a suchozemské druhy. Revitalizácia povodia Moravy je kľúčovým krokom k ochrane a obnove prírodného bohatstva Slovenska, s cieľom zlepšiť biodiverzitu a kvalitu vody. Predpokladaný termín ukončenia projektu je jún 2026.