Ruský rubeľ zažíva jedno z najlepších rastových období vo svojej histórií. Od začiatku roka posilnil voči americkému doláru a čínskemu jüanu o 28 percent a voči euru o 19 percent.
Rubeľ posilňuje už štyri mesiace a aktuálne je najrýchlejšie rastúcou menou voči doláru na svete. Z investičných aktív mu konkuruje len zlato, ktorého cena od začiatku roka poskočila o 27 percent.
Ruská mena pritom patrila do Silvestra 2024 medzi menových odpadlíkov. Jej výrazné oslabovanie analytici zdôvodňovali oslabením zahraničného obchodu, geopolitickou neistotou a sankciami, ktorými bývalá administratíva amerického prezidenta Joea Bidena Gazprombank a päťdesiatku menších ruských bánk odrezala od finančného systému.
Bolo to krátko na to, ako Rusko (21. novembra) zaútočilo na Ukrajinu balistickou raketou stredného doletu Orešnik.
Dnes je situácia diametrálne odlišná a vplyvom politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa vstáva rubeľ z popola. Je natoľko silný, že ruskému rozpočtu začína ubližovať.
Návrat z izolácie
Za posilnením ruskej meny je politika amerického prezidenta Trumpa.
Od inaugurácie v januári 2025 zachvátil ruské trhy optimizmus, pretože Trump sa nespráva ako oponent ruského prezidenta Vladimira Putina, ale skôr ako jeho obchodný partner. To sa odráža aj na postoji investorov.
Posilnenie ruskej meny je výsledkom nádeje oteplenia znepriatelených vzťahov so Západom, možným zrušením alebo zmiernením sankcií a v teoretickej rovine ukončením vojny na Ukrajine, čo sú scenáre, s ktorými začala pod Trumpovou administratívou počítať vo februárovej prognóze ruská centrálna banka.
Očakávania, že Rusko vyjde z tieňa ekonomickej a politickej izolácie, zvýšili záujem o ruské aktíva zo strany investorov zo „spriatelených“ štátov ako sú Čína, India alebo Kazachstan.
Rastúce investície do ruských akcií a dlhopisov totiž vytvárajú dodatočný dopyt po ruskej mene, čo sa odráža na jej posilnení. Do ruských aktív začali od zvolenia Trumpa za prezidenta investovať dokonca aj investori zo Západu, tvrdí agentúra Bloomberg.
Raiffeisen či OTP v kurze
Kvôli sankciám a ruským kapitálovým obmedzeniam kupujú títo investori najčastejšie ruské akcie cez burzu v Hongkongu, prípadne sa nepriamo zacielili na akcie európskych firiem, ktoré sú biznisom napojené na ruský trh.