Britskí poslanci pred Veľkou nocou na mimoriadnom zasadnutí schválili zákon, ktorý vláde umožní prevziať kontrolu nad oceliarňou British Steel. Ide o jedinú funkčnú oceliareň v Spojenom kráľovstve.
Vláda môže podľa tohto zákona oceliareň, ktorú vlastní čínska Jingye Group, odkúpiť za „spravodlivú trhovú cenu“.
Minister priemyslu Jonathan Reynolds pritom vraví, že jej trhová hodnota je „fakticky nulová“. Naráža na to, že British Steel, ktorá zamestnáva 2700 ľudí, je už dlhšie stratová a čínsky majiteľ ju preto plánoval zavrieť.
Tomu sa britská vláda snaží zabrániť a netradičný krok obhajuje bezpečnostno-hospodárskymi záujmami štátu.

Aj košická oceliareň U. S. Steel sa vlani prepadla do veľkej straty a už dlhšie sa špekuluje o tom, že americký vlastník ju predá. Bolo by možné pri nej využiť obdobný model ako v Spojenom kráľovstve?
V článku sa dočítate:
- Či sa dá na Slovensku vyvlastniť súkromná firma.
- Aké podmienky by museli byť splnené na to, aby štát mohol zasiahnuť do súkromného vlastníctva.
- Koľko môže stáť U. S. Steel Košice?
Ako vyvlastniť fabriku
Podľa slovenskej ústavy možno vlastnícke právo obmedziť alebo súkromný majetok vyvlastniť len vo verejnom záujme a za primeranú náhradu. Takto sa to deje napríklad pri výkupe pozemkov pre diaľnice či významné investície, ako bol príchod automobilky Volvo do Košíc.
Vyvlastnenie pozemkov vo verejnom záujme zjednodušil vlani prijatý zákon o strategických investíciách. Neumožňuje však vyvlastniť existujúce priemyselné podniky, ako je košický U. S. Steel.
Partner právnickej kancelárie Havel & Partners Ondřej Majer hovorí, že na to by bolo potrebné nielen prijať novú zákonnú úpravu, ale aj dokázať verejný záujem. Ak by chcel štát vyvlastniť oceliareň, musel by preukázať, že ide o kritickú infraštruktúru, ohrozenie bezpečnosti štátu alebo o strategickú surovinu.
„Samotná ochrana hospodárskych záujmov štátu síce nie je explicitne uvedená ako dôvod, pre ktorý je možné vlastníkovi odňať jeho vlastnícke právo, za určitých okolností by mohla byť zaradená pod širší pojem verejného záujmu,“ myslí si partner právnickej firmy Vojčík & Partners Leo Teodor Vojčík.
Ochrana zamestnanosti v regióne, keďže v košickom U. S. Steele pracuje viac ako 7700 ľudí, by podľa Majera zrejme nebol dostatočný dôvod na obhájenie verejného záujmu pri vyvlastnení. Rovnako ani to, že súkromná spoločnosť je stratová.

Na mieru šitý zákon
Prípadný zákon na vyvlastnenie košickej fabriky (Lex U. S. Steel) by musel byť aj v súlade so zmluvou o ochrane investícií medzi USA a Slovenskom. „Mohla by sa aplikovať Dohoda medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991, ktorá je záväzná aj pre Slovensko,“ vysvetľuje Majer.
Aj táto dohoda zakazuje vyvlastnenie s výnimkou existencie verejného záujmu. Ak by to štát nedodržal, Slovensku by hrozila medzinárodná arbitráž.
S tou už má skúsenosť. Holandský vlastník slovenskej zdravotnej poisťovne Union zažaloval Slovensko za to, že jej za prvej vlády Roberta Fica (Smer) zákonom zakázalo tvoriť zisk.
Arbitrážny súd v roku 2012 najprv rozhodol v prospech poisťovne a pririekol jej náhradu 22 miliónov eur. V odvolacom konaní však štát v roku 2018 toto rozhodnutie zvrátil. Odškodneniu sa síce vyhol, spor však trval desať rokov a stál ho nemalé peniaze.
Násilné znárodnenie americkej železiarne v Košiciach by taktiež poškodilo povesť Slovenska medzi investormi. Obávali by sa o bezpečnosť svojich súčasných či budúcich investícií.
Alternatívy k vyvlastneniu
Namiesto vyvlastnenia by sa vláda mohla dohodnúť na odkúpení časti fabriky s majiteľmi U. S. Steel. Vstúpila by tam ako spoluinvestor, za čo by získala podiel a čiastočnú manažérsku kontrolu.
„Takéto riešenia sú menej rizikové a spoločensky akceptovateľnejšie ako nútené odňatie vlastníckeho práva,“ myslí si Vojčík.
Niečo podobné sa udialo pri spätnom odkúpení podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) v roku 2013. Štát vtedy odkúpil 49-percentný balík akcií stratovej firmy od českého energetického holdingu EPH za 60 miliónov eur. Keďže už vlastnil majoritu, získal napokon 100 percent akcií.
Koľko by stál U. S. Steel
Štát by v prípade vyvlastnenia musel vlastníkovi za fabriku zaplatiť primeranú cenu. Pohybovať by sa mohla rádovo v stovkách miliónov eur, ktoré by v čase, keď vláda konsoliduje verejné financie, ešte viac zaťažili štátnu pokladnicu.
V roku 2016 sa o kúpu košického U. S. Steelu zaujímali česká firma Moravia Steel, čínska skupina He Steel a čínsky energetický holding CEFC. Česi zaň podľa Hospodárskych novín ponúkli 700 miliónov eur, Číňania až 1,5 miliardy eur. Američania si ju takisto cenili na 1,5 miliardy eur.
Súčasnú trhovú hodnotu U. S. Steelu Košice by mohla ovplyvniť minuloročná strata a nie príliš priaznivé vyhliadky sektora v Európe, ktorý pre príval lacnej čínskej ocele čelí kríze.
Okrem toho košická fabrika bude potrebovať stámiliónové investície do modernizácie výroby, aby bola konkurencieschopná. Ide napríklad o výmenu vysokých pecí na koks za elektrické. Tieto investície by potenciálny kupec mohol využívať ako argument na zníženie kúpnej ceny.
Pre úplnosť, v roku 2019 dostal manažment U. S. Steelu bizarnú ponuku na odkúpenie fabriky za jedno euro a dočasné prevzatie od košickej župy. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka ju vysvetľoval obavami o zamestnanosť v regióne, ak by začala fabrika hromadne prepúšťať. Oceliareň jeho ponuku odmietla.