NAÍ DILLÍ. Podiel ropy dodávanej do Indie z členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) klesol v minulom indickom fiškálnom roku na historické minimum.
Dôvodom je zvýšenie dovozu lacnejšej ropy z Ruska, ktorej cenu stlačili sankcie západných krajín voči Moskve po útoku na Ukrajinu. Rusko si zároveň už tretí rok po sebe udržalo z pohľadu dodávateľa ropy do Indie pozíciu jednotky.
Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje z ropného trhu.
India je tretím najväčším dovozcom a spotrebiteľom ropy na svete. Po zavedení sankcií západných štátov na ruský ropný priemysel India spolu s Čínou využili zľavy na ropu z Ruska, ktorá tak postupne začala vytláčať ropu dodávanú štátmi OPEC.
Vo fiškálnom roku 2024/2025, ktorý sa skončil v marci, doviezla India celkovo 4,88 milióna barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov). Oproti predchádzajúcemu fiškálnemu roku tak dovoz zvýšila približne o 5 %.
V prípade ruskej ropy sa však objem indického dovozu zvýšil ešte viac. India doviezla za minulý fiškálny rok z Ruska 1,76 milióna barelov ropy denne a dovoz tak zvýšila o 7,3 %.
Podiel ruskej ropy na indickom trhu sa zároveň zvýšil na 36 %. Podiel štátov OPEC síce zostal na vyššej úrovni než v prípade Ruska, klesol však na historické minimum 48,5 %. Navyše, je to podiel viacerých krajín, zatiaľ čo Rusko si udržalo pozíciu najväčšieho samostatného dodávateľa ropy do Indie už tretí rok po sebe.
Za Ruskom sa v tomto rebríčku umiestnili Irak a Saudská Arábia. Avšak v prípade Iraku klesol indický dovoz na štvorročné minimum a dovoz zo Saudskej Arábie dokonca na najnižšiu úroveň za 14 rokov.
Dôvodom je vyššia predajná cena ropy, ktorú stanovuje saudský ropný koncern Saudi Aramco. Práve zníženie dovozu z Iraku a zo Saudskej Arábie zredukovalo podiel blízkovýchodnej ropy na celkovom objeme indického dovozu.