CHICAGO. Americký výrobca lietadiel Boeing vykázal stratu aj za 1. kvartál tohto roka, v porovnaní s jej objemom pred rokom však klesla zhruba na tretinu.
Navyše, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol pokles ešte výraznejší.
Informovali o tom agentúry AFP, Reuters a portálu RTTNews.
Boeing uviedol, že za 1. štvrťrok tohto roka zaznamenal stratu 123 miliónov USD (107,18 milióna eur), zatiaľ čo pred rokom predstavovala 343 miliónov USD. Na akciu strata klesla z 56 centov spred roka na 16 centov.
Bez započítania jednorazových položiek dosiahla takzvaná upravená strata na akciu 49 centov. Boeing tak výrazne prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s upravenou stratou na akciu na úrovni 1,30 USD.
Ešte výraznejšie zlepšenie výsledkov vykázala spoločnosť v medzikvartálnom porovnaní. Za 4. štvrťrok minulého roka totiž zaznamenala stratu na úrovni približne 4 miliardy USD, keď pokračovali problémy vo výrobe, navyše, Boeing zasiahol zhruba dva mesiace trvajúci štrajk. Za celý rok 2024 vykázala spoločnosť stratu 11,8 miliardy USD.
Výsledky za 1. štvrťrok podporila zvýšená produkcia a dodávky lietadiel zákazníkom, ktoré sa odrazili na vývoji tržieb. Tie vzrástli medziročne o 17,7 % na 19,5 miliardy USD. Firma zároveň oznámila, že tento rok chce zvýšiť produkciu svojho úspešného stroja 737 MAX na 38 lietadiel mesačne.