Chystáte sa na pohovor do nového zamestnania a rozmýšľate, aké otázky sa vás budú pýtať? Môže sa vôbec firma pýtať, či máte deti a kto sa o ne postará, ak budú choré? Môže sa prípadný budúci zamestnávateľ pýtať na vaše zdravotné problémy či lieky, ktoré užívate?
Vedeli ste, že otázky, ktoré personalisti pri pracovnom pohovore nesmú klásť, určuje legislatíva? Konkrétne Zákonník práce a tiež Zákon o službách zamestnanosti.
"Podľa Zákonníka práce zamestnávateľ nesmie žiadať od uchádzača osobné informácie, ktoré nesúvisia s budúcim pracovným pomerom," hovorí Pavol Daubner, partner právnickej firmy Vojčík & Partners.
Ide napríklad o údaje o rodinných pomeroch, počte či veku detí, plánovaní rodičovstva, tehotenstve. Ale nesmie sa pýtať ani na náboženské vyznanie, politické názory či členstvo v odborových organizáciách.

Zákon o službách zamestnanosti zas priamo zakazuje firmám pýtať sa pri výbere zamestnancov na informácie, ktoré sa týkajú národnosti, rasového alebo etnického pôvodu. Na pohovore by nemala padnúť ani otázka týkajúca sa sexuálnej orientácie potenciálneho budúceho zamestnanca.
Personalisti nesmú zisťovať ani informácie, ktoré odporujú dobrým mravom. "Zamestnávateľ si takisto nesmie pýtať od uchádzača informácie o jeho bezúhonnosti – pokiaľ nejde o prácu, ktorá to vyžaduje podľa osobitného predpisu, prípadne ak to nevyžaduje povaha práce," dodáva Daubner.
V článku sa ďalej dočítate:
- Aké postihy hrozia firme, ak sa na pohovore pýta na osobné informácie?
- Kedy môže zamestnávateľ zisťovať zdravotný stav kandidáta?
- Ako môžete na pohovore reagovať na nevhodné otázky?
- Aké informácie je uchádzač povinný firme prezradiť?
Hrozia postihy
Personalisti, ktorí vedú pohovory s možnými kandidátmi, by mali určite poznať Zákonník práce a riadiť sa ním. "Ak tak nerobia, nielenže porušujú zákon, ale riskujú aj to, že uchádzač pohovor ukončí a firma príde o potenciálneho kvalitného zamestnanca," upozorňuje Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.
Na pohovore síce podľa nej môžu niekedy zaznieť aj otázky, ktorých úlohou je vyviesť kandidáta z rovnováhy – aby firma zistila, ako v takejto situácii zareaguje – určite by však nemali patriť do oblasti tých nepovolených.
V prípade, ak zamestnávateľ na pohovore kladie otázky, ktoré sú v rozpore so Zákonníkom práce, môže sa uchádzač obrátiť na Národný inšpektorát práce alebo podať podnet na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva za diskrimináciu.