BRATISLAVA. Podľa oficiálnych údajov inšpektorátu práce bolo v roku 2024 na Slovensku zaznamenaných 7888 pracovných úrazov, z toho 25 s tragickým koncom a 55 zamestnancov skončilo s ťažkou ujmou na zdraví.
V piatok na to pri príležitosti Medzinárodného spomienkového dňa na obete pracovných úrazov a chorôb z povolania upozornila Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Odborári zdôraznili, že bezpečná práca nie je luxus, ale právo.
„Za každým úrazom je príbeh - kolega, sused, rodič alebo partner. Každému z týchto úrazov bolo možné predísť, ak by boli dodržané opatrenia a zamestnanci mali vytvorené bezpečné pracovné podmienky,“ uviedla prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Dodala, že pre odbory nie je 28. apríl, na ktorý spomienkový deň pripadá, len pietnou spomienkou, ale aj silným apelom na spoločnosť, že musíme urobiť viac, aby zamestnanci pracovali v zdraviu vyhovujúcich a bezpečných pracovných podmienkach.
KOZ pripomenula nové výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov, ktoré prináša automatizácia, práca na diaľku, platformová ekonomika či využívanie algoritmov pri riadení pracovných procesov.
Digitálny dohľad, kyberšikana, neustála dostupnosť, izolácia pri práci z domu, zvýšený tlak na výkon či algoritmická kontrola práce môžu podľa odborárov viesť k rastúcej záťaži na psychiku zamestnancov, k pocitom neistoty, stresu a vyhoreniu.
Tradičné nástroje bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci často na riešenie týchto nových foriem psychosociálnych rizík nestačia.
Preto je podľa odborárov dôležité, aby sa prístup k ochrane zdravia zamestnancov vyvíjal spolu s technologickým pokrokom.
Podľa Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zažíva v EÚ takmer tretina pracovníkov stres, úzkosť či depresiu v súvislosti s prácou.
Európska odborová konfederácia preto apeluje na jednotnú európsku legislatívu - záväznú smernicu, ktorá stanoví minimálne štandardy ochrany pred psychosociálnymi rizikami.