PEKING. Čína chce pomôcť domácim firmám cielenými opatreniami. Dôvodom je nárast vonkajších šokov, uvádza sa v správe zo stretnutia, ktorému uplynulý piatok predsedal čínsky prezident Si Ťin-pching.
Zasadnutie politbyra, druhého najmocnejšieho politického orgánu v Číne, sa konalo v čase vystupňovaného obchodného napätia medzi Washingtonom a Pekingom.
Najväčšie banky na Wall Street v dôsledku colnej vojny znížili svoje prognózy rastu čínskej ekonomiky v tomto roku, zatiaľ čo Peking sa stále snaží dosiahnuť svoj cieľ rastu na úrovni okolo 5 %, ktorý stanovil v marci.
Vláda prisľúbila, že prijme viacero opatrení na pomoc podnikom v ťažkostiach, medzi ktoré má patriť aj finančná podpora. Politbyro tiež požaduje, aby centrálna banka (PBOC) včas znížila úrokové sadzby a povinné minimálne rezervy pre banky.
Peking v marci nečakane zvýšil cieľ rozpočtového deficitu na 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Minister financií Lan Fo-an vtedy signalizoval, že to zväčší priestor na fiškálne stimuly.
Od eskalácie obchodného napätia s USA v tomto mesiaci miestne čínske samosprávy a veľké firmy oznámili, že pomôžu vývozcom presmerovať ich produkty na domáci trh.
Závery zasadnutia politbyra zdôraznili potrebu zvýšiť príjmy stredných a nižších príjmových skupín a podporiť spotrebu služieb.
Čínski lídri tiež vyzvali na ďalší technologický rozvoj vrátane integrácie umelej inteligencie.
„Táto tlačová správa ukazuje, že vláda je pripravená zaviesť nové politiky, ak ekonomiku zasiahnu vonkajší šok,“ uviedol šéf a hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang.
Dodal, že Peking sa podľa všetkého zatiaľ neponáhľa s prijatím rozsiahlych stimulov, keďže monitoruje a vyhodnocuje vplyvy colných opatrení.