BRATISLAVA. Únia autodopravcov Slovenska žiada (UNAS) predsedu vlády, ministra financií a ministra dopravy o prerokovanie problematiky transakčnej dane, dane z pridanej hodnoty, nových sadzieb mýta a ich vplyv na autodopravcov, implementáciu európskych zákonov o odťahovej službe do slovenskej legislatívy a zmenu legislatívy odťahovej služby do 3,5 tony.
Ako konštatuje UNAS, zavádzanie nových daní a zvyšovanie už existujúcich daní má významný negatívny dopad na podnikanie v tomto segmente hospodárstva.
„Je neúnosné, aby sa transakčná daň platila aj z platieb mýta, čo je fakticky tiež daň, rovnako ako aj platieb za pohonné hmoty, pri ktorých viac ako polovicu tvoria zasa len dane. Pri pohonných hmotách pritom ide o trojité zdanenie, teda DPH je vyberaná aj zo spotrebnej dane a transakčná daň je vyberaná tiež zo spotrebnej dane, tak aj z DPH. Ide fakticky o daň z obratu, ktorá bola začiatkom 90-tych rokov nahradená DPH,“ konštatuje únia.

Náklady na transakčnú daň sú nákladmi, ktoré konkurencia z Ukrajiny a iných členských štátov podľa autodopravcov nemajú, výrazne zvyšujú cenu dopravy a tým aj úroveň cien ostatných tovarov a služieb závislých na doprave.
Autodopravcovia nemajú možnosť tieto náklady plne premietnuť do ceny za svoje služby, čím sa dostávajú do straty.
Rovnaké argumenty platia aj pre sadzby DPH. Doprava je zaradená do základnej sadzby 23 percent.
Táto sadzba sa následne premieta aj do cien tovarov a služieb, čím sa zvyšuje cenová hladina všetkých tovarov a služieb.
„UNAS chápe, že sadzby mýta reflektujú politiku EÚ smerujúcu k postupnému znižovaniu emisií CO2. Je rozumné sledovanie týchto cieľov tam, kde existuje reálna možnosť znižovania emisií. V nákladnej autodoprave zatiaľ nie je žiadna alternatíva nulových emisií CO2 a preto zvyšovanie sadzieb je len dodatočné zdanenie dopravy bez reálnych naplnení cieľov. Je absurdné, aby Slovenská republika neracionálne zavádzala vyššie sadzby mýta a tak umelo dvíhala cenovú hladinu v SR, čo má dopad najmä na najchudobnejšie vrstvy slovenských občanov,“ vyzýva UNAS.