BRATISLAVA. Vývoj cien v tuzemskom priemysle nadväzuje na celkový cenový nárast v ekonomike.
Pokles cien ropy sa prejavil v nižších cenách najmä v odvetviach náročných na energetické vstupy (oceliarstvo), ako aj v samotnom ropnom priemysle.
Uviedol to Tomáš Boháček, analytik 365.bank, v komentári k údajom o marcových cenách priemyselných výrobcov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.
„Domnievame sa, že rast cien spracovateľov bude v najbližšej dobe ďalej pokračovať, pričom už v nasledujúcich aprílových štatistikách sa bude prejavovať druhá inflačná rastová vlna vyplývajúca z účinnosti transakčnej dane,“ spresnil.
Aj keď podľa neho rast nebude taký významný ako na začiatku roka, v kumulatíve pôjde o zdraženie, ktoré sa negatívne prejaví aj na konkurencieschopnosti domáceho priemyslu v zahraničí. To bude ďalej pribrzďovať zahraničný obchod a negatívne doliehať na ekonomický rast, ako aj situáciu na trhu práce v priemysle.

Dodal, že pozitívom je nateraz „prímerie“ v obchodnej vojne, avšak faktor neistoty v tejto oblasti naďalej priemyselníkov vyzýva k opatrnosti pri predikciách, ako aj v reálnych úpravách cien.
Štatistický úrad SR informoval, že ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2025 medziročne vyššie o 2,6 percenta.
Vyššie ceny si udržalo až 12 zo 16 sledovaných odvetví priemyslu. Ceny priemyselných výrobcov za export v marci 2025 zaznamenali medziročne nárast o jedno percento, medzimesačne vzrástli o 0,7 percenta.
V súhrne za tri mesiace roka 2025 boli ceny priemyselných výrobcov pre export vyššie ako pred rokom o 0,9 percenta.